Kupujete nemovitost? Pořádně si ji zkontrolujte!

Ať už pořizujete novou, nebo starší nemovitost, před podpisem smlouvy je vhodné si vysněné bydlení důkladně zkontrolovat. Snáze tak odhalíte drobné nedodělky i větší závady, které snižují hodnotu nemovitosti. Zatímco některé závady je možné zaznamenat pouhým okem, třeba při kontrole střechy už je to složitější. Možným pomocníkem je v tomto případě dron s kamerou, který odhalí každý nedostatek.

drony-v-akci-pr╠ii-inspekci-nemovitosti╠u-a-staveb-1100x618.jpg Zdroj: DronPro

Proč před nákupem nemovitost zkontrolovat

U novostaveb se dá teoreticky předpokládat, že budou v dobrém stavu. Ale i tak můžete před finálním převzetím odhalit nedodělky nebo větší či menší technické závady. Při nákupu starších nemovitostí se vyplatí být o poznání ostražitější. Včas tak odhalíte případné závady, které se mohou pořádně prodražit.

Kontrolu nemovitosti můžete provádět sami, případně ji svěřit specializované firmě, která vše zkontroluje, zdokumentuje nedostatky, následně zpracuje protokol o celkovém stavu nemovitosti a odhad nákladů na odstranění zjištěných závad. Závěry z inspekce nemovitosti můžete použít jako nástroj pro další vyjednávání o ceně se stávajícím majitelem.

Kontrola vnějšího stavu nemovitosti

Vnější kontrola se týká především domů, ale nemusí to být nutně pravidlem. U bytu je možné zkontrolovat například stav balkonu. U starších nemovitostí věnujte pozornost zejména celkovému stavu nemovitosti. Všímejte si prasklin na omítce, stavu oken a dveří, případně i okapů. V zimních měsících pak můžete u domů zkontrolovat, zda střecha nepropouští teplo. Na zasněžené střeše poznáte takové místo snadno –⁠ sníh zde taje rychleji než na zbytku střechy.

Ale problémem nemusí být nutně jen praskliny nebo špatná izolace. Také mech na střeše může nového majitele nemovitosti pořádně potrápit. Tento zelený záškodník v sobě přirozeně zadržuje vlhkost, a tím poškozuje tašky. Stejně dobře umí také ucpat okapy, které pak neslouží svému účelu, protože se v nich voda drží, namísto toho, aby volně odtékala. Mech zároveň kazí celkový vzhled stavby, která kvůli tomu může navenek působit zanedbaným dojmem.

Pozornost věnujte také interiéru

V okamžiku, kdy skončíte s kontrolou exteriéru, byste se měli pustit do kontroly interiéru. Zde si všímejte především stavu podlah, oken, zdí a obkladů. Pozornost věnujte také sociálnímu zařízení. Můžete například zkontrolovat, zda záchod splachuje a voda v umyvadle se nehromadí, ale skutečně odtéká.

Všímejte si také toho, kolik je v jednotlivých místnostech zásuvek a v jakém jsou stavu. V dnešní době je zcela běžné, že jedna osoba vlastní hned několik chytrých zařízení, které je samozřejmě potřeba i pravidelně nabíjet. Pokud tedy na prohlídce vysněné nemovitosti zjistíte, že v jednotlivých místnostech je zpravidla jen jedna zásuvka, je jasné, že se byt nebo dům neobejde bez zásahu elektrikáře. A vy si tak budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Kontrola nemovitosti s pomocí dronu

Na kontrolu interiéru jste využili služeb profesionálů, ale vnější část domu si raději zkontrolujete sami? Při zkoumání vnějšího stavu nemovitosti můžete, kromě vlastních očí, využít také drony s kamerou. Prostřednictvím bezpilotního letounu lze z ptačí perspektivy jednoduše zkontrolovat celou nemovitost. Na pořízených fotografiích z dronu si následně prohlédnete svůj vysněný dům v celé kráse, a to včetně případných nedostatků. Odhalíte tak například již zmíněný mech na střeše, padající komín nebo prasklinu na střešní tašce.

Počítejte s tím, že pro létání s dronem platí pevně stanovená pravidla. Základem je registrace dronu a řidičák na dron. Před každým vzlétnutím byste si zároveň měli ověřit, zda můžete v dané lokalitě skutečně létat. Jen tak se vyhnete tučné pokutě nebo jiným nepříjemnostem. Za problematické jsou obecně považovány plochy v okolí letišť, národní parky nebo hustě osídlený prostor (HOP) v centru města. Potřebné informace o zakázaných zónách najdete na webu aisview.rlp.cz (jde o oficiální českou leteckou mapu).

Dron s kamerou ale můžete využít i v případě, že nemovitost nekupujete, ale naopak prodáváte. Fotografie a videa z dronu poslouží jako zajímavá prezentace. Je tak větší šance, že svojí nabídkou zaujmete více případných zájemců. Pokud s drony teprve začínáte, můžete využít služeb profesionálů, kteří mají s natáčením a focením dronem letité zkušenosti a vlastní i potřebná povolení

6.10.2022 1:19 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist