Kupujete myčku? Poradíme, podle čeho vybírat

Myčky nádobí mají za sebou jíž více než 100letou historii a staly se samozřejmou součástí mnoha domácností po celém světě. Málokdo pochybuje o tom, že se skutečně vyplatí a to jak velkým rodinám, tak třeba dvoučlenným domácnostem. Mnoho uživatelů s ní má již dlouhodobé zkušenosti a pořizuje si nový model, jiní se chystají koupit svou první. Ať tak či tak, nabídka na trhu je široká, proto jsme připravili několik tipů, na co se při výběru myčky zaměřit a na co rozhodně nezapomenout.

VELIKOST MYČKY – Je důležité zvážit správnou velikost myčky. Vybírat můžete ze standardních 60 cm širokých, nebo užších myček se šířkou 45 cm. Úzké myčky jsou vhodné pro jednu nebo dvě osoby, jejich kapacita je většinou do 10 sad nádobí, větší rodina ocení standardní 60 cm myčku, která pojme až 14 sad nádobí. „Na trhu jsou dále k dispozici tzv. kompaktní (stolní) myčky. Ty jsou praktickým pomocníkem do omezených prostor malých kuchyní nebo například do chat a chalup. Se svými rozměry 45 x 55 x 50 cm je totiž můžete umístit kamkoliv, kde bude k dispozici připojení na vodu a odpad, například na pracovní desku. Kapacita těchto myček je kolem 6 sad nádobí a jsou vybaveny jedním drátěným košem,“ doplňuje Martina Křižáková, produktová specialistka.

VESTAVNÉ NEBO VOLNĚ STOJÍCÍ – Funkcemi nebo účinností se tyto dva typy myček neliší. Jediným rozdílem je tedy vizuální stránka a možnosti prostoru vaší kuchyně. U volně stojících myček můžete vybírat podle typu a vzhledu ovládacího panelu a také podle barvy (standardně bílá nebo nerez). Vestavné myčky mají ovládací panel vnější a nebo plně integrovaný (umístěný na vrchní vnitřní straně dvířek, který není zvenčí při zavřených dvířkách vidět).

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

ÚSPORA ENERGIE, VODY A ČASU – Při výběru hledejte na energetických štítcích energetickou náročnost myčky. Nabízeny jsou nejčastěji v energetické třídě A nebo B, některé značky nabízejí výrobky již i ve třídě A+ a A++ , a spotřebují okolo 0,9 kWh. K úsporám při mytí v myčce je kromě nižších nákladů na energii a vodu nutné přičíst také ušetřenou cenu za teplou vodu, bez které se při mytí nádobídřezu neobejdeme. Studie uvádějí, že mytím nádobí pod tekoucí vodou spotřebujeme cca 30 litrů vody. Moderní myčky dosahují při standardních cyklech spotřeby cca 10 – 15 litrů vody. Zatímco nádobí v dřezu umýváte několikrát za den, myčku stačí zapnout pouze jednou denně. A navíc, mytím nádobídřezu strávíme v průměru 3 týdny v roce. To je spousta času, který myčka odpracuje za vás. Navíc nádobí usuší a vyleští, takže nemusíte ztrácet čas ani těmito neoblíbenými aktivitami.

VYBAVENÍ VNITŘNÍHO PROSTORU – Výrobci dbají i na flexibilní vybavení vnitřních košů, aby se optimálně využily všechny části myčky. „Trendy novinkou jsou např. třetí odkládací posuvné prostory umístěné na vrchu horního koše, nebo přímo v horní části myčky jako třetí koš. Ty jsou určeny pro malé nádobí a pro příbory,“ uvádí Martina Křižáková. Sledujte také počet filtrů na zachycení nečistot, mělo by jich být co nejvíce, protože významně ovlivňují kvalitu mytí a šetrněji nakládají s nádobím, ideální je 3 úrovňový filtr.

FUNKCE A PROGRAMYModerní myčky nabízejí mnoho funkcí pro optimální a efektivní umytí nádobí. Při výběru podle tohoto parametru vždy přemýšlejte, jak často vaříte, kolik nádobí zašpiníte a zda dané možnosti skutečně využijete. Myčky jsou vybaveny chytrými senzory, které automaticky stanoví úroveň zašpinění měřením zakalení vody a následně regulují množství vody, tlak trysek, teplotu a délku cyklu, dále programy pro různé typy nádobí včetně např. Ultraintensive, Baby Cycle nebo Special Guest. Některé myčky jsou vybaveny možností využití odlišného tlaku v horním a spodním koši, kdy je možné mýt ve stejnou dobu křehké nádobí v horním koši a silněji zašpiněné pánve v koši spodním (např. Duo Wash).
Praktickým pomocníkem je elektronický ukazatel nedostatku soli a leštidla nebo např. možnost odloženého startu. Samozřejmostí by měl být tzv. Aqua Stop nebo Water Control, který dokáže zabránit škodám způsobeným přetečením a únikem vody např. při poškození hadice.

HLADINA HLUKU – Při výběru se ptejte také po hlučnosti myčky, mnoho z nich je již v provedení super tichém s omezením hluku na pouhých 42 dB, nemusíte se tak obávat nadměrného hluku pokud myčku umístíte do obývací části s kuchyňským koutem.
ČESKÉ NÁVODY, OVLÁDÁNÍ A ZÁRUČNÍ LISTY – Při koupi vždy ověřte důvěryhodnost prodejce a zkontrolujte, zda má myčka k dispozici český návod, ovládání v češtině a také platný český záruční list. Vyvarujete se tak koupi spotřebiče určeného pro jiný trh, u kterého budete obtížně nárokovat případné servisní služby autorizovaných servisů, a např. ovládání v cizím jazyce vás nemile překvapí.
PRODLOUŽENÁ ZÁRUKA – Mnoho výrobců nabízí zdarma prodloužené záruční lhůty. To je jistě při výběru spotřebiče pomyslnou třešničkou na dortu

Redakce
Zdroj:indesit

 

18.4.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist