Kupujete balenou vodu?

Před relativním nedávnem, tedy před cca 10 – 15 let, by kdokoliv tendenční prohlásit, že si budeme kupovat vodu na pití, skončil s nálepkou šílence a nebo vizionáře se zatemnělým hledím. Voda přece teče z vodovodu a ten máme každý doma. Ale z plastikového balení nám už více než deset let chutná voda lépe. Přitom je to, minerálky a sycené vody nepočítaje, naprosto iracionální jednání. Můžeme vlastně prohlásit, že neperlivou vodu si kupují milovníci placebo efektu a nebo s prominutím blázni.

124459-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Kvalita vody se dá objektivně posoudit, narozdíl od jejích chuťových kvalit, které jsou přirozeně posouditelné individuálně. Pravdou také zůstává, že onou kvalitou se nyní míní obsah různých látek, které jsou ve vztahu k vlivu na lidské zdraví ve vodě tzv. žádoucí či nežádoucí a svou přítomností přirozeně také ovlivňují chuť samotné vody. Pokud je voda v tomto smyslu kvalitní, pak bývá také tzv. dobrá, či alespoň nějak průměrně chuťově přijatelná. Každý má možnost získat aktuální informace o kvalitě toho, co mu teče doma z kohoutku. V době internetu to platí dvojnásob. Stačí do vyhledávače dát slovo „vodárna“ a pak už si vybrat příslušného svého dodavatele vody. Celá operace trvá několik vteřin.

Praha nebo Brno

Např. obyvatelé Prahy tzv. pijí Želivku a pokud se chtějí dozvědět o kvalitě nepostradatelné tekutiny, pak mohou kliknout zde. Jsou to stránky firmy Pražské vodovody a kanalizace a stejný podnik funguje i na Moravě, tedy Brněnské vodovody a kanalizace, jejichž informaci o kvalitě poskytované pitné vody jsou k dispozici na jejich webových stánkách, kam vede tento odkaz.

„…vydělávám na tom, že prodávám vodu z vodovodu, ale stokrát dráž…
a oni to kupují, tak co bych to neprodával“. Podobným způsobem se na kameru vyjádřil jeden z dominantních producentů balené vody, který uvedl, že jím nabízená voda je v podstatě totéž, co voda z vodovodu, jenže na rozdíl od té, co každému teče doma, je tahle v plastovém obalu, který nějak na zákazníka působí, zákazník má pocit, že pije něco více či lepšího, než je voda z vodovodu a obchodník, který svým jednáním žádný zákon neporušuje, jen s úsměvem krčí rameny. Nedělá přece nic špatného. Nikdo nikoho nenutí, aby jeho vodu kupovat.

Jeden tip pro vás 
Zkuste si natočit vodu z vodovodu do prázdné láhve od balené vody a dát ji do lednice. Pak ji někomu nalijte počkejte si, zdali ji s odporem vyplivne či nikoliv. Pokud ne, můžete si gratulovat, už nikdy se nebudete muset tahat s balíky vody. Vychlazená voda z vodovodu (či řádně odpuštěná) chutná docela dobře a když si do ní dáte plátek limetky či citronu, neurazíte ani náročného gurmeta
Jaroslav Zákolanský
Foto archiv
6.8.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist