Kupte si obraz, investujte do umění

Závěsné obrazy jsou stejně jako i jiné výtvarné projevy člověka tradiční součástí obytného interiéru. Jsou-li od nějakého zajímavého autora, je docela dobře možné, že po nějaké době, na rozdíl od ostatních zařizovacích předmětů, budou získávat na ceně a současně s tím zůstanou dál zajímavým doplňkem např. obývacího pokoje. Pablo Picasso si svými obrazy nejdříve nevydělal ani na slušný podnájem. Za pár let ale jeho plátna stály milióny dolarů. Kupujte medijní kresby, můžete mít štěstí a objevit novou hvězdu scény „art brut“

Obraz, stejně jako jiný artefakt, má tu schopnost vytvořit a nebo se alespoň zásadně podílet na vytvoření oné atmosféry místa, či „genia loci“. Je v podstatě zvrácené posuzovat třeba právě závěsný obraz podle toho, zdali se hodí do obývacího pokoje např. s hnědými tapetami, a nebo ne a je tím pádem „špatný“. Slavná Mona Lisa, by jistě nenašla uplatnění např. v panelákovém obývacím pokoji s puntíkovanými stěnami, a přitom o její kvalitě zřejmě nikdo nepochybuje a její cena je v podstatě nevyčíslitelná. Jinými slovy, před tím, než se zvolí barva stěn a nebo jejich případný dekor, mělo by být již rozhodnuto, zdali se na zeď bude něco věšet, či ne.

Kam s obrazem? Pochopitelně že na zeď

Nejlépe je zavěšovat obrazy na neutrální pozadí, např. na tlumeně bílou, tedy ne zářivou stěnu tak, jako se to dělá v drtivé většině galerií. Takové řešení strhne veškerou pozornost na zavěšený obraz a vše ostatní pak ustoupí do pozadí.

Čím bude zeď více zdobná, plná dekorů a barev, tím více se na ní obraz „ztratí“. Jiná „doporučení“ pro zacházení se závěsným obrazem v podstatě neexistují a i to, že, je lépe věšet obrazy na neutrální stěny, je možné porušovat a nebo se s ním řídit jen rámcově, či jednoduše vůbec ne.

Obrazy – inspirativní fotogalerie

ART BRUT

..nebo-li umění v surovém, hrubém, původním a potažmo tedy v nevzdělaném, autentickém stavu, se stalo pojmem v první třetině minulého 20. století. Na neprofesionálních, spontánně nadšených umělcích se oceňovala a oceňuje se právě jejich touha tvořit, která není závislá na zajišťování si prostředků pro existenci. Tito amatérští autoři si uměním nevydělávali a věnovali se mu ve svém volném čase. Byli puzeni nějakou touhou vyjádřit se a tvořit. A takový impuls byl a je považování za „pravý“, původní a správný postoj k umění a tvorbě obecně. Zvláštní odnoží je „medijní kresba“ zachycující jakési spirituální pozadí či podstatu věci, různá zjevení a vidění, atmosféru místa atp. Galeristé, kurátoři, stejně jako obchodnici s uměním tak objíždějí různé spiritistické spolky, venkovské galerie a hledají utajené nadšence, které se mohou stát novým „hitem“ scény art brut a proměnit se v hvězdu „opravdového“ uměleckého nebe.

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv a GalerieMillenium.cz

18.9.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist