Kuchyňský, jídelní nebo raději žádný kout?

Stěhujeme-li se do nového bytu, nemáme často na výběr. Kuchyňský kout je zkrátka „v ceně“. Ale co když rekonstruujeme starší byt? Vyplatí se vybourat příčku, zvětšit prostor a propojit tak dvě dosud oddělené místnosti?

124820-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Odpověď na tuto otázku bude jednoduchá hlavně tehdy, nesousedí-li kuchyně s obývacím pokojem. V mnoha panelových bytech totiž s takovými dodatečnými úpravami nepočítali a mezi kuchyň a obývák se architektům vetřel i pokojík pro děti nebo ložnice. V této chvíli musíme zvážit, zda vůbec má smysl členění bytu měnit.

Obývák z ložnice? A proč ne?

Nápad vůbec není od cesty v případě, kdy s kuchyní sousedí jeden z větších pokojů. Není potom problém udělat z bývalé ložnice obývací prostor s válendou a televizí, nicméně musíme počítat s tím, že už nám asi nezbude příliš místa pro jídelní stůl. Toto řešení tedy uvítají zvláště menší rodiny, nebo domácnosti, ve kterých není pravidlem scházet se u větších hostin. Jídelní stůl v tomto případě totiž hravě nahradí právě pohovka a několik křesel kolem konferenčního stolku.

Máme-li ovšem to štěstí, že obývací pokoj s kuchyní sousedí, můžeme se směle vrhnout do rekonstrukce. Propojením dvou místností se totiž prostor opticky zvětší a působí mnohem lehčeji a prostorněji. I tady ale platí, že by kuchyňský kout měl stále zůstat místem, kde se vytváří rozmanité kulinářské speciality, a obývací prostor čistou obývací zónou vhodnou pro odpočinek.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie


Je libo radikální změna?

Přestože jsme byli zvyklí, že kuchyňská linka stála na jednom místě, není problém ji přesunout na úplně opačný konec nově zvětšeného prostoru, nebo ji například zahnout do rohu či umístit podél dvou protilehlých stran. Tato varianta se hodí do prostorů širokých alespoň 240 cm. Dostaneme-li více propojením dvou místností dostatek místa, nebojme se luxusní varianty: kuchyně do U. kuchyňského prostoru totiž není nikdy dost.

Přesunutí linky do původního pokoje bude sice znamenat více práce a financí navíc, a to hlavně kvůli rozvodům vody a odpadu, ale chceme-li udělat radikální změnu, proč to nezkusit?

Jídelní stůl

Pokud ale i přesto vyznáváme kuchyň samostatnou, nebo nám nový prostor dispoziční řešení bytu nenabízí, zkusme se kuchyňskému koutu alespoň trošku přiblížit. Hospodyňky ocení posuvné dveře, které si nebudou muset otvírat loktem pokaždé, když ponesou voňavý oběd do vedlejší místnosti.

Jídelny – velká inspirativní fotogalerie

Větší rodiny jistě ocení jídelní stůl, na který bychom proto při rekonstrukci neměli zapomínat. Prostor, kde se bude rodina každé ráno a večer scházet, bychom jistě neměli opomenout. Zbude-li nám místo, nebojme se mezi kuchyňský a obývací prostor postavit právě jídelní stůl, který místnost dokáže i opticky rozdělit. Máme-li navíc jeden „kout“, máme vyhráno. Jídelní stůl je to pravé, co ho smysluplně zaplní.
Ať už se rozhodneme jakkoliv, mějme na paměti, že v kuchyni by neměla být jen „kuchařka“, ale také její pomocníci. A tomu, že se při vaření nebude cítit sama, napomůže právě zvětšený prostor. Rodinka si sice bude hovět u televize, ale maminka na ně od plotny alespoň dohlédne.

Autor: Martina Tlachová

Foto: Ally studio, Quick Cash, Kuchyně snadno

4.1.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist