Kuchyňský dřez – nerezový nebo granitový?

Správný výběr tvaru a hlavně materiálu vašeho kuchyňského dřezu má zásadní vliv na jeho budoucí praktické využívání, pěkný vzhled, ale i  můžete si tak do budoucna ušetřit hodně práce při jeho údržbě.

131769-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Snad každý z nás chce i při práci zachovat uspořádaný a čistý vzhled kuchyně.  Protože v této místnosti  je kuchyňský dřez nepřehlédnutelný, měl by vypadat hezky a hlavně čistě. Když je zároveň praktický a designový může  povýšit i celkový dojem z celého kuchyňského  interiéru.  Jestliže je dřez  zašlý, vnímáme celou kuchyni jako v nepořádku, byť by jinak byla luxusně vybavena.


Nerezové dřezy
Milovníci nerezu, nečtěte.  Vlastnosti nerezových dřezů jsou dnes dobře známy a hojně využívány ze zvyku z dob minulých, kdy byly lepším řešením oproti dobře známým smaltovaným nebo plastovým dřezům. I dnes jsou ze setrvačnosti asi stále nejvíce používané. Paradoxem jejich užití i v kuchyních, které jsou jinak plné těch nejlepších komponent a luxusu. Tam možná majitelé neřeší složitost údržby. Kdo má v kuchyni cokoli z nerezu však, ví, že pěkný vzhled s sebou nese nutnost neustálého leštění  a  ať děláte, co děláte, časem už to není  ten , krásný dřez co jste měli v nové lince. Na druhou stranu jsou nerezy  skutečně trvanlivé , do jisté míry odolné .

Moderní dřezy – velká inspirativní fotogalerie

Proč je lepší granitový dřez  a jak  vybírat
Vyjmenuji pět hlavních výhod kvalitních granitových dřezů. Na výraz kvalitních zde kladu obzvláštní důraz
1. Podstatně snadnější údržba
2. Trvalejší  pěkný vzhled a možnost barevného doladění s interiérem
3. Možnost  praktických i zajímavých tvarů a doplňků , odolnost a masivnost.
4. Možnost povýšit  dřez  na další pracovní plochu , která se velmi snadno udržuje
5. U špičkových  výrobků  trvalé, přirozené antibakteriální vlastnosti

Cena i značkových granitových dřezů je přitom dnes zcela srovnatelná  s kvalitními nerezovými dřezy  srovnávat však můžeme přirozeně s těmi opravdu kvalitními, které nejsou jako papír a něco vydrží.

Otviraci%20fotka.jpg

Zdroj: archiv redakce

 

Kvalitní granitový dřez  –  jen  známého původu a složení!
„Granitový dřez“  je  totiž  v praxi přesně  nedefinovaný  výraz. Obchodníci  užívají pro označení dřezů z materiálů  od plastu s  pouhým napodobeným vzhledem, přes dřezy s povrchovým nástřikem, dřezy pojené méně odolnými polyesterovými pojivy až po dřezy, které jsou skutečnou směsí kameniva nebo ještě lépe, směsi speciálních křemenných písků a tvrdého polymethylakrylátu, jak to má být. Slovo „Granit“ v názvu o kvalitě nevypovídá a nic Vám nenapoví ani cena.  Zvláště  pak  někteří dodavatelé  vytváří až neuvěřitelně  podobné  názvy materiálů se zavedenými značkami.  Např.  (Blanco/Silgranit– napodobuje Granisil -Silk granit, nebo originál  Schock/Cristalite – a  hlavně výslovností nápadně podobný Crystalix ) Stejně tak je to s názvy barev, ty jsou mnohdy i stejné, protože nejsou chráněny.  S kořenem slova  slovem „granit“ v názvu je to to stejné.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie


Skutečně kvalitní granitové materiály mají pro dřez perfektní vlastnosti,  velmi  však záleží na zkušenosti, receptuře a technologii výrobce.  Nejlepší volbou je jistě  přímo  originál,  německý Schock a jeho patentované materiály Cristalite Plus a Nanogranit Cristadur, který je na trhu bez jakékoli  srovnatelné  konkurence. Jsou výsledkem 30-ti leté zkušenosti lídra v oboru s vlastním technickým a designovým vývojem.  Tyto materiály jsou zárukou minimálních nároků na údržbu a trvale hezkého vzhledu vašeho dřezu. Jsou i další známé značky silné především nerezovými dřezy, jejichž granitové dřezy Vás kvalitou uspokojí .

Granitový dřez si musíte osahat  – internet nestačí
Rozhodně se vyhněte  dřezům, kde není uvedeno přímo, kdo a kde je vyrábí a  místo  toho  máte v popisu samá „nej“. Na tyto informace  se přímo ptejte a  vždy si  je  ověřte na internetu . Důrazně  doporučuji srovnání  důkladným prozkoumáním vzorků někde na prodejně či studiu. Škrábejte, klepejte, prohlédněte si řez materiálem,  testujte. Každopádně nejjednodušší je držet se originálu, značek tradičních, německých a  hlavně  specializovaných na výrobu  granitových dřezů. Dostanete maximální  kvalitu  za  stejnou cenu nebo cenu zpravidla jen o velmi málo vyšší než u jiné nabídky, která je  pouze doplňkem nějakého jiného produktu, výrobce nábytku apod. Značkový dřez  Vám výrazně ulehčí  budoucí práce v kuchyni udělá parádu a bude stále pěkný a čistý. Zpravidla má také  velmi širokou variabilitu doplňků  a můžete ho využívat jako plnohodnotnou pracovní plochu, která se  snadno udržuje a jen tak nepoškodí.

Dobrý typ na výhodný nákup
Konkurence i mezi značkovými dřezy vytváří  občas vedle takzvaných „akcí“ i skutečné, výhodné akční nabídky vznikající už u výrobců nebo jejich přímých zastoupení. Je velmi chytré nakoupit právě  akční  model nějaké renomované značky za dobrý peníz. Přináší to uspokojení z nákupu  a hlavně trvalou spokojenost s kvalitním, z hlediska užití domyšleným a  funkčním originálním výrobkem.  V případě dřezů na to lze  jít velmi dobře například vyhledávačem umístěným v menu  www.drezy.info.

Věnovat péči výběru pěkného a kvalitního kuchyňského dřezu se vám vyplatí na  snadnosti jeho používání, údržby  a vzhledu. Dobře Vám  poradí i  kvalitní kuchyňská studia,  jen je dobré udělat si předem trochu přehled a nebrat hned to první, co nabídnou.

Ing. Stanislav Kovařík

 

PR  článek

23.2.2011 1:35

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist