Kuchyňské trendy, kuchyně z kovu a synonymum modernosti

Stejně jako v jiných oblastech, i v případě řešení kuchyňského prostoru a nábytku existují trendy a jejich představitelé. V určitých obdobích jsou v oblibě ty či ony materiály, jejichž používání je vyloženě trendové a nebo naopak přetrvá a takový materiál se pak stane například synonymem modernosti a aktuálnosti. Jedním z takových je kov, v jehož případě se celé řadě designérů, potažmo producentů podařilo přesvědčit zákazníka, že celokovová kuchyň může být nejen moderní, ale také krásná, účelná a vysoce atraktivní.

Vlastnosti kovu

V drtivé většině případů se kov jako materiál kuchyňského nábytku používá v podobě leštěné nerezové oceli z válcovaného ocelového plechu. Ten nabízí bohaté možnosti tvarového zpracování, což oceňují nejen designéři, kterým dnes snadno dostupné technologie zpracování kovu poskytují relativně neomezené pole působnosti, ale potažmo i samotný zákazník dostávající tak originální a pohledově atraktivní produkt. Při běžném, tedy neagresivním, nedestrukčním zacházení, je ocel jako kuchyňský nábytek v podstatě nezničitelná.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení

S výjimkou některých kyselin a jiných podobných látek, jejichž výskyt a používání je možné v kuchynis úspěchem vyloučit, nereaguje s žádnou tekutinou ani jinou látkou. Koroze či jiné chemické znehodnocení tedy za uvedených podmínek nepřichází v úvahu. Mechanické poničení promáčknutím je podobně jako v případě automobilové karosérie opravitelné vyklepáním. Jediné úskalí je poškrábání prostřednictvím jiného kovového předmětu. I takové poničení, není – li vyloženě hloubkové, je ale možné přeleštit a retušovat do takové podoby, kdy pak bude muset zákazník takové místo defektu pozorně hledat. Zajímavou variantou pro dosažení „kovového efektu“ je použití kovových fólií nanesených na laminátových deskách, čili kovolaminátu.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Atraktivita a provoz     

Naleštěná ocel vypadá velmi atraktivně a často vytváří i dojem jisté exklusivity. V tom ale spočívá jediný v uvozovkách problém celokovového kuchyňského nábytku. Jakákoliv nečistota je na něm, respektive na jeho hladké a lesklé ploše okamžitě vidět. Platí to jak o mastnotě, zbytku potravin, tak i o prachu, nebo otisku mastné, zpocené nebo vlhké dlaně. Leštěný hladký ocelový povrch se v tomto smyslu chová stejně, jako povrch skleněný a platí to jak o čistém kovu tak i o kovolaminátu. Uživatel tak bude nepřímo „nucen“ neustále svou kuchyň čistit a leštit. Producenti a designéři však s úsměvem namítají, že je to sice práce navíc, ale na druhou stranu si tak může být uživatel jist, že jeho kuchyň bude neustále stejně atraktivní a naleštěná, jako když ji poprvé vybalil z krabice.

Velká fotogalerie moderních interiérů

foto firem ArcLinea, Boffi, Bulthaup

Petr Haas

6.12.2005 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist