Kuchyňské baterie současnosti

Kuchyňské baterie současnosti už nejsou dávno jen praktickou součástí dřezů, ale staly se doslova nápaditými designovými kousky, kuchyňskými kráskami, které jsou navíc i velmi chytré. Pro vylepšení jejich funkcí jsou dnes již vybaveny mnohými zlepšeními, a tak dovedou dělat v kuchyni doslova zázraky.

119185-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: archiv redakce

Dnešní kuchyňské baterie umí hlavně šetřit, což je velmi žádaná vlastnost ve všech současných domácnostech. Kromě šetření ve spotřebě vody dokážou i vodu namíchat na přesně požadovanou teplotu. Jsou vybaveny nejrůznějšími pákami pro snadné ovládání, mohou mít perlátory, výsuvné oplachovací spršky anebo speciální uzavíratelné ventily.

Podle situování dřezových výtokových armatur jsou rozlišovány typy nástěnné a stojánkové, které jsou umístěny na dřezu, nebo na pracovní desce, do níž je dřez usazen.

Kuchyňské linky: inspirativní fotogalerie

Podle počtu otvorů, které slouží pro ovládací prvky a výtoky se rozdělují nejen na jednootvorové míchací baterie. Ty jednooborové pohybem ovládacího prvku nastaví teplotu a zároveň množství vytékající vody. Naproti tomu dvouotvorové míchací baterie mají jeden ovládací ventil a samostatně umístěné výtokové raménko. Tam, kde jsou samostatně umístěny ovládací ventily a taktéž samostatně i výtokové raménko, hovoříme o  tříotvorových míchacích bateriích.

Směšovací baterie mají zvláštní uspořádání dvou výtoků, z nichž jeden je napojen na běžný domovní rozvod pitné vody a druhý je veden přes filtr a určený pro vodu na pití.

Velké oblibě se v současnosti těší stojánkové dřezové armatury. Ty mohou mít výtoky pevné, ale dokonce i sklopné. Ty se uplatní zvláště tam, kde je kuchyňský dřez umístěn přímo pod oknem, mívají  vysouvací nebo otočná výtoková ramena. Velice žádané jsou i sprškové baterie, které mohou být vybaveny i kartáčkem na mytí nádobí nebo čištění zeleniny.

Armatury s vysokými raménky využijete zvláště tam, kde je méně hluboký dřez a často je třeba plnit vysoké hrnce nebo jiné nádoby. Vybírat můžete i z několika výšek výtokových trubic, což dává větší flexibilitu při navrhování kuchyní.
V kuchyních nadčasového designu najdou své uplatnění samouzavírací armatury s elektronickým ovládáním spuštění vody a také baterie ovládané laserem. K nejvyspělejším technickým vymoženostem patří exkluzivní armatury ovládané pomocí světelné energie (sluneční i umělé osvětlení). Solar Energy Modul jako by měl v sobě zabudovánu minielektrárnu, díky níž nepotřebuje připojení do sítě.

Dostupné jsou i nízkotlaké modely, verze s vytahovacím perlátorem nebo s uzavíracím ventilem pro myčky nádobí. Některé modely mají nastavitelné úhly otáčení často přesahující i 100°. Jsou upravitelné podle vlastních požadavků, a to i v případě přednastavení dodavatelem.

Bateriím jsme se věnovali již v několika dalších článcích a například u článku “ Termostatické vodovodní baterie“ najdete i velkou fotogalerii baterií vhodných pro použití v koupelnách.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: furniture.trendzona.com, decoration-ideas.org,  ecx.images-amazon.com, fancyhomedesign.net, img.archiexpo.com

21.2.2013 1:34

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist