Kuchyňská linka v retro stylu

Tak jako v oděvech se vrací retro móda, tak ve světě nábytku můžeme pozorovat návrat ke starým dobrým časům. Mnozí z nás doma mají moderní kuchyňské linky, ale u našich babiček by se také jistě našla nějaká linka či kredenc, jež by se nikdo nestyděl označit za luxusní retro perlu.

Ale zpět k současným domácnostem. Navenek vypadají retro kuchyně, že pocházejí z minulého století, ale ve skutečnosti nám nabízejí veškerý komfort moderních technologií. Vnitřní prostory dovolují využít i místo v rohu a udržet přehled o pořádku ve škříňkách, šuplíky se otevírají jinak než ty babiččiny – samy se hladce dovírají a rozhodně je netrápí dřevomorka. Tyto linky jsou nyní velice moderní – ovšem ceny jsou také velice „moderní„. Zkrátka a dobře nostalgie starých časů ve spojení s moderním hi-tech vybavením prostě něco stojí.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie retro bydlení

I přes přemrštěné ceny se však najdou zarputilí milovníci melancholie stylů vintage, rusticalretro. Ti nedají dopustit na romantickou patinu na kuchyňském nábytku, skrývajícím moderní vymoženosti. Pokud budeme mluvit vyloženě o designu, tak v retro kuchyních se uplatní jak barvy přírodního dřeva, tak i  odstíny bílé, krémové, šedé, modré, zelené anebo svěží žluté letní tóny. Hezké jsou lazury s prosvítající kresbou dřeva. Na méně kvalitní materiály jsou více než vhodné krycí povrchové nátěrové barvy, které vyzdvihnou přirozenou texturu povrchů.

A proč si vlastně nepředstavit jednotlivé části takové moderní retro kuchyně? Tak třeba pravý retro sporák může mít i speciální prostor uprostřed varných ploch, pro přípravu ryb. Retro kuchyňské přístroje mohou poskytnout nebývalý komfort pro přípravu mnoha jídel. Za každý další pracovní prostor však musíte zaplatit. Nejdražší sporáky mnohdy stojí přes 300 tisíc. I v retro kuchyni vám přijde vhod poslech radiopříjímače. Samozřejmě také ve stylu retro – tedy ideálně ve dřevě anebo ve styluzlatých šedesátých“ v některé z křiklavých barev ve vysokém lesku.

Kuchyňské linky: inspirativní fotogalerie

Provedení dvířekkuchyních, které se vzhlédly v retro designu je většinou reliéfní, typické je bohaté profilování předních dvířek a horních říms skříněk, masivní dvířka v patinováním provedení, nebo imitace retro stylůKovové nebo keramické  úchyty skříněk mohou být ručně malované. V minulosti byla dominantním prvkem kuchyně pec s komínem, umístěná ve středu místnosti, kterou však dnes  nahrazuje digestoř, připomínající široké ústí komína. Retro styl je vhodný do prostorných interiérů, kde může vyniknout masivnost provedení a detail ručního zpracování ozdob a doplňků.

text: Lucie Sýkorová
Foto: rethinkthesink.com ideasdecor.net  thekitchn.com  daysofserendipity.wordpress.com   timticks.com   iseecubed.com  funkydiva.pl    apartmenttherapy.com ohua88.com   dreamfunhouse.com

24.7.2013 12:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist