V kuchyni má být veselo

Když už se mluví o kuchyních jako o srdci domu, kolem něhož se soustřeďuje všechno, co je pro rodinu důležité, nemělo by tomu srdci být úzko a smutno. Vneste do ní život a humor…

35861_press_1-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: archiv redakce

Ne, opravdu po vás nechceme, abyste svojí kuchyňské lince vykládali každý den nějaký vtip, nebo si do nekonečna u stolu vyprávěli veselé historky ze života. Tu radostnou náladu vnášejí do místnosti, kde se vaří, stoluje a pobývá (a někdy také pracuje na počítači a dělají školní úkoly) barvy, prostírání, a také různé užitečné nástroje a další předměty, které nemusí vždycky mít tradiční tvar. Hlavně, že funkce je zachována.

Plast i tradiční dřevo

Nejčastěji nás k úsměvu svedou drobné kuchyňské předměty z plastu. Různé škrabky, míchátka, kalíšky na vajíčka apod. Mohou být vtipně tvarovány, mít posunutý význam a většinou jsou také výrazně barevné.

Hrát si ale lze i se dřevem, tradičním materiálem, z nějž se v minulosti vyráběla většina pomůcek do kuchyně od prkének na krájení přes vařečky a kvedlačky až k dřevěným mísám, mlýnkům na kávu, solničkám a kdo ví, co ještě.

Také sklo může mít méně obvyklý dekor, který navozuje úsměv a dobrou náladu. Nejde o žertovné předměty za každou cenu! O kýče, kterými některé obchůdky přímo přetékají. Jde spíš o to, že vtip a nadsázka jsou přidanou hodnotou k estetickému výrobku, který navíc stále dobře slouží, není jen pro okrasu a chytání prachu.

Posouvání funkce

A když už jsme u toho, čemu předmět slouží, často si designéři právě s tou funkcí rádi pohrávají. A vy potom zjistíte, že ruční šlehač – ta klasická metlička – je ve skutečnosti svítidlem. Že cedník může také sloužit jako lampička stejně jako něco, co vypadá jako zapomenuté natáčky na stole, a že kolíček nemusí být jen na mokré prádlo, ale může přidržovat kuchyňskou utěrku tam, kde ji potřebujete mít. Nebo že když je designér opravdu přemýšlivý, vytvoří hrnec, ze kterého vám neunikne při slévání ani hrášek a při míchání třeba majonézy, kdy potřebujete v jedné ruce držet olej a druhou šlehat, vám nemusí mísa ujíždět…

Takové kousky jsou v kuchyni užitečné hned několikrát. Usnadní vám práci, jsou příjemné pro oko, a pobaví i vaše děti, hosty, manžele… Třeba se jim nakonec bude chtít v kuchyni hodně pomáhat. Jsou prostě tím, co zatepluje prostor, co dělá z našeho bytu domov, někdy docela originální.

Text: Vladimíra Storchová
Foto: archiv autorky

14.11.2016 9:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist