Kuchyně pro zítřek?

Z letošního milánského veletrhu Eurocucina už jsme vám hodně ukázali. Nezastavili jsme se ale v podstatě u kuchyní, které směřují k budoucnosti. Nezapomeňte, že před dvaceti lety šlo dát troubu jen pod sporák a nyní je snem většiny kuchařek, mít ji ve výši očí. I to je pokrok. Nezavrhujte ho za každou cenu. To užitečné a krásné si cestu najde.

Ony totiž ty chladné a strohé kuchyně nejsou mezi čtenářkami příliš oblíbené. Chtějí mít v kuchyni pěkně teplo a útulno, a moderní materiály a hladké linie je příliš neoslovují. I když samozřejmě to neplatí pro všechny. Někdo naopak to nejnovější vyhledává a pouští se odvážně na neprošlapané cestičky.

Řekla bych, že i tato – zatím spíš menšinová skupina – má právo na informace, a tak to chvíli vydržte, nemusíte přece kvůli tomu měnit svoji zabydlenou kuchyň, informovaní ale být můžete…

Laboratoř hledá nové technologie

Co vzniká v designových laboratořích a kam vývoj také směřuje? Nejde už jen o vzhled, ale především o funkci. To, že vrchní deska je pohyblivá, odtahuje se, a pod ní se skryje dřez či varná plocha, jsme asi už vstřebali. Použijeme ji na práci i na stolování, nově se ohne a schová i kohoutek vodovodní baterie. Jezdí se ovšem nejen rovně – k sobě a od sebe, ale také nahoru – dolů. Takhle se například pohybuje trouba v sestavě Neolit značky TM Italia, která stojí v předních řadách nadšených hledačů nového přístupu k tvorbě kuchyní. Trouba je ukrytá někde v hlubinách hlavního kuchyňského ostrůvku, když zmáčknete tlačítko, odsune se deska a odspodu vyjede trouba. Pak, abyste k ní dobře mohli, se otáčí kolem své osy a nastavuje dvířka z té strany, ze které potřebujete.

Součástí pracovní plochy mohou být i desky, které jsou vyhřívané a udržují jídlo v teple.

Z čeho jsou?

Určitě čekáte nové materiály – především kompozity a jiné vymoženosti… Překvapivě se v těchto kuchyních objevuje hodně přírodní kámen v leštěné i matové úpravě, zajímavý je porézní povrch, také kov a sklo se využívá a rozhodně neschází dřevo vysoké kvality.

K luxusu patří měď, která v těch moderních kulisách působí příjemně starosvětsky. Uklizené kuchyně většinou neevokují nic, snad připomínají uzavřené kvádry, ale když se různě odsunou a otevřou, vykouknou překvapivě hezké detaily.

Nastupující generace zase najde v kuchyních prvky jí blízké, třeba kuchyně s technickým názvem D90-12 je prosklená a grafický vzor z čar se úmyslně blíží počítačům. Přes sklo jsou však spuštěné dřevěné laťky, připomínající žaluzie, což sestavu zatepluje. Horizontálně tu jezdí velký kovový panel, ve kterém je zabudováno světlo, zásuvky, místo na kořenky, gril, apod. A tak jsme se od vzhledu vrátili k technologiím, ale ono se to hezky prolíná a doplňuje.

Text: Vladimíra Storchová
Foto: Eurocucina

11.10.2016 10:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist