Kuchyně, kterou si fakt užijete

Nikoho už nemůže překvapit, že kuchyně se propojily s okolním prostorem a vytvořily tak poněkud jiný způsob bydlení. Za ty roky, kdy integrace kuchyňského a obytného prostoru čile probíhá, se jen zdokonalily prostředky, jimiž se spojení děje.

01_tm_lon_k6_hk001-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: Eurocucina

Na milánském výstavišti se pravidelně objevoval v různých expozicích i prostředích jeden kus nábytku: Převážně kovová konstrukce nesoucí otevřené police a črtající pomyslnou hranici mezi zónami jednoho společného prostoru. Potkávali jsme je v obýváku, kuchyni, i koupelně, zdá se, že současný byt se bez takového regálu, který občas bere na milost i dřevo, obejít nemůže. Jako součást kuchyňské sestavy se ale přece jen vyskytuje nejčastěji.

Opticky členit, ale také jednotit

Až si začnete prohlížet obrázky, pochopíte, že kromě lehce naznačeného předělu mezi vařením a místem, kterém jsme říkávali obývák, se stejně vehementně uplatňuje i druhý prvek, a tím je jednotný vzhled. Skříňky pro kuchyně a pokoj jsou zaměnitelné. K čemu jsou určené, poznáte až po jejich otevření. Není náhoda, že některé značky, specializované na výrobu kuchyní, se vrhly od dob integrace i do jiného nábytku, a pomalu přidávají i ten koupelnový.

Základ: Společná linie

Jednou z nových cest je společná hlavní linie, kdy souvislá řada skříněk, polic a nik pokryje celou stěnu. Přechod mezi kuchyňským a obytným poznáte především pomocí dalšího nábytku, jako je kuchyňský ostrůvek s jídelní deskou či stolem, sedací souprava, případně i televizní přijímač. Celek působí dobře, nikde nejsou žádné rušivé přechody, vše drží pohromadě použitý stejný materiál, a barevná vyrovnanost, prolínající se celou místností. Je to novější přístup, než řešení přes barové pulty s policí, které působily jako předěl na začátku doby spojování.

Vraťme se ale ještě ke zmíněným regálům. Ty mohou sloužit prostě jako police na ukládání a odkládání potřebných i dekorativních předmětů, mohou ale proměnit tvar, a vytvořit vzdušnou a průhlednou stěnu, za níž už je jinak funkční část bytu.

Po letošním milánském veletrhu je jisté jedno: jednotné prostory nemizí, jen se trochu jinak, promyšleněji, předělují. Ale ti z vás, kteří si trvají na teplé a uzavřené kuchyni, si zoufat nemusí. Pořád se vyrábějí!

21.5.2018 10:30 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist