Kuchyň ve tvaru písmene „U“

Kuchyňská linka uspořádaná do tvaru písmene „U“ je velmi prostorná a nabízí perfektní ergonomické kvality i pro vícečlennou rodinu. Pojďte se podívat, jaké jsou náležitosti uspořádání „U-čkové“ kuchyně.

132321-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Obvykle tvoří ono písmeno „U“ rozpoložení kuchyňské linky a doplňkového kuchyňského nábytku. Vše je rozestavěno po obvodu tří stěn. Linka ve tvaru „U“ také umožňuje dostatek místa na kuchyňské skříňky, odkládací skříně i ostatní úložné prostory, ale skýtá i prostor pro poměrně velkou pracovní plochu. Při tomto rozestavení není vhodné do kuchyňské linky integrovat jídelní stůl, protože by se mohl stát překážkou mezi jednotlivými centry (zónami). Při navrhování kuchyně jsou tedy stanoveny základní rozměrové údaje, které byste měli znát. A jaké to jsou?

Vše na dosah ruky
Rozteč mezi nástěnnými skříňkami „U-čkové“ kuchyně na obou koncových stranách by měla být minimálně 130 cm. Dobré však je nechat si rezervu zhruba 10 cm navíc. Prostor mezi skříňkami by zkrátka měl být asi stejně široký, jako vzdálenost mezi konečky vašich prstů při rozpažení rukou. Pokud zachováte rozteč mezi nástěnnými částmi linky zhruba 140 – 145 cm máte jistotu, že se bude v kuchyni pracovat pohodlně i ve dvou.

„U-čková“ kuchyň ve volném prostoru
Volně položená oblouková kuchyň je ta, kde tvoří jedno rameno pomyslného písmene „U“ pouze nízké skříňkypracovní plochou. S touto částí se dá i hýbat – lze ji například přisunout blíže, či oddálit. V případě, že je prostor uprostřed (uvnitř) „U-čkové“ kuchyně příliš velký, můžete zde umístit například ostrůvek nebo ještě jednu, přídavnou pracovní plochu. Ideální je vyšší, dlouhý a hlavně úzký stůl (může být i mobilní).

Uvnitř písmene „U“
Vnitřní stranou rozumíme prostor, v němž se při práci v kuchyni pohybujeme. Zde je dominantní částí pracovní deska. Ta by měla být široká asi 70 cm. Její minimální výška je velmi individuální – závisí na tom, jak vysoký je budoucí majitel. Dá se snadno odvodit. A to tak, že si rovně stoupnete a dlaně si položíte na ramena (pravou dlaň na pravé rameno a levou na levé). Lokty musí směřovat stále k zemi. A to je ta správná míra – vzdálenost od země k vašim loktům. U takto vysoké pracovní desky se nebudete muset při krájeníhrbit ani si stoupat na špičky.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie


Minimální prostor pro kuchyň ve tvaru písmene „U“
Díky výše uvedeným rozměrům lze snadno spočítat i minimální velikost plochy v místnosti, kterou budete k instalaci „U-čkové“ linky potřebovat. Platí, že:

Prostor mezi  skříňkami                     140 cm       +
Šíře pracovní plochy                            70 cm       +
Odhadovaná, průměrná výška linky        60 cm       +

Pro obloukový návrh kuchyně ve tvaru „U“  je tedy třeba počítat s minimální plochou, čítající zhruba 270 cm.   


 

Čtěte také:

Ideální řešení malé kuchyně

Barové pulty i ostrůvky do každé kuchyně

Univerzální kuchyň ve tvaru „L“

 

Text: Lucie Sýkorová
Foto: okbnetwork.com, neathome.net, archdeco.net, kitchen-remodeling.us,weesiang.com, homerenovations.about.com, calfinder.com, nexusgroupllc.us, archzine.org

13.6.2011 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist