Kuchyň v pánském stylu

Kuchyň patří mezi interiéry, které jsou obvykle konstruovány tak, aby vyhovovaly obzvláště ženám. V poslední době se však interiérový design zaměřuje i na to, aby se na trhu objevovaly stále častěji i moderní kuchyně určené především mužské populaci.

110122-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

A jak vlastně taková kuchyň v pánském stylu vypadá a co by měla splňovat? Tak rozhodně by zde měla být zachována dokonalá ergonomie – možná by se dalo říci, že by měla být spíše dovedena k naprosté dokonalosti. Vždyť muži, více než kdokoliv jiný, k životu potřebují mít vše při ruce. Tato mužská kuchyň by proto tedy měla být co nejvíce praktická a pokud možno také nerozbitná. Vždyť žádný muž nestojí o to, aby se mu poškrábal povrch kuchyňské linky, jakmile na něj nedopatřením jednou upustí poklici od hrnce.

Nová kuchyň v pánském stylu je rovněž založena na principu různě velkých rámů z hliníku (chlapi mají rádi masivní kov – zřejmě mají pocit, že jim dodává na mužnosti). Díky tomu, může být kuchyň libovolně uspořádána a skříňky  lze přemísťovat podle nálady a potřeb. Rámy disponují integrovaným osvětlením, které lze využít jako funkční osvětlení pracovní plochy, nebo příjemné osvětlení místnosti. Kromě hliníku, může být použito i sklo. Pánové si mohou vybrat z mnoha materiálů, obecně však nejčastěji upřednostňují dva druhy dřevěné dýhy, borovici, nebo tmavý dub. Přirozená struktura dřeva navozuje útulnou atmosféru s nádechem přírody. Precizní vypracování, úprava skla, nebo žulová pracovní deska zase vytvářejí dojem lehkosti a elegance.

Rozhodně by v takovéto „mužské kuchyni“ neměl chybět dostatek kvalitních materiálů, stejně jako správně vybrané barvy. Rozhodně není  pravdou, že kuchyň v pánském stylu musí být výhradně laděna do tmavých tónů.  Naopak, moderní muži se nebojí ani veselých kombinací, jako například rudé s bílou, nebo  jasně zelené s khaki. Stále ovšem platí, že mezi muži jsou nejoblíbenější odstíny šedé, doplněné o chromové prvky, černá v kombinaci s grafitovou, zase vytváří dojem luxusnímetalízy – která mužům připomíná lak jejich miláčka (automobilu) apod..

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie


V kuchyni určené pro muže by měl být také dostatek moderních technologií. Všestranní roboti, kteří v podstatě udělají všechnu „špinavou práci“ za ně. Počínaje kávovarem v luxusním designu, připomínajícím model porsche, až po šlehač těsta k přípravě chutné bábovky (možná se k pečení nikdy nedostanou, ale vše je připraveno a ve velké kvalitě, kdyby ten moment nastal). Všechny spotřebiče v „mužské kuchyni“ pochopitelně nepostrádají senzorické ovládání a jsou vybaveny moderním displejem.  Další zajímavostí této kuchyně je způsob, jakým se otevírají  skříňky. Nejsou na nich žádné úchyty. Otevírají se totiž „samy od sebe“, a to jemným tlakem na ně. Perfektní a stylové!

Aby kuchyň splňovala všechny mužské požadavky, je také velmi důležité, aby se všechny tyto spotřebiče ukazovaly takříkajíc na požádání a jinak byly očím návštěv skryty. Američtí interiéroví designéři pro tuto specifickou mužskou potřebu – mít svou kuchyň v jedné čisté linii –  našli, nebo spíše vymysleli i pojmenování – „men’s clear chrom style“ – což v podstatě sedí.


Text: Lucie Sýkorová
Foto: archdiary.com, strictlyfab.com, milliardcity.com, homeadndesign.com, digsdigs.com

1.3.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist