Kuchyň pro rodinu – máte ji?

Každá kuchyň by měla být ergonomická, stylová a co možná nejvíce praktická tak, aby vyhovovala majitelům, kteří ji užívají. Ale co když je těch majitelů tak trochu víc? Co třeba, když kuchyň využívá celá rodina?

Základní definicí komfortu je vždy dokonalé přizpůsobení se individuálním potřebám jednotlivce… Nicméně taková rodina, to je přímo celý shluk jednotlivců a lze předpokládat, že  potřeby každého člena rodiny se liší. Kuchyň samozřejmě nelze adaptovat tak, aby v jednu hodinu odpoledne vyhovovala potřebám tatínka, který si bude chtít připravit kávu, ve dvě hodiny mamince vařící oběd a kolem páté zase dětem, připravující si pozdní svačinu. Každopádně právě proto, že se toto seskupení uživatelů kuchyně nazývá rodinou, musíme tedy při zařizování kuchyňského prostoru vycházet z potřeb, které mají všichni společné.

Tělesné výšce uživatele se přizpůsobuje výška pracovní desky (výška lokte mínus 15 centimetrů). Pakliže jsou děti malé, je zde předpoklad, že vás ve výšce doženou, nežli se nadějete, takže pracovní desku nastavte tak, aby vyhovovala vám. Část s dřezem se umísťuje výše, varná plocha níže s cílem minimalizovat zátěž páteře při přípravě jídla. Kdo chce z kuchyně odstranit překážky, způsobující zbytečné ohýbání, dá si některé elektrospotřebiče integrovat výše. Stejně jako pro moderní nebo jakoukoliv jinou kuchyň, je také pro rodinné kuchyňské centrum  veledůležité dobré osvětlení pracovní desky. Každá zóna v kuchyni potřebuje vlastní zdroj světla – varná plocha, pracovní deska, mycí centrumodkládací plochy.

Pokud se chcete cítit v kuchyni příjemně a udělat z ní pravou rodinnou kuchyni, investujte i do výkonného a tichého digestoře, který si rychle poradí s výpary jídel, jelikož  je dost pravděpodobné, že se vašim ratolestem jejich první kulinářská díla nepodaří a vaše drahá polovička tu a tam také něco připálí.

Za dvířky kuchyňské linky byste, v případě, že jsou vaše děti ještě takřka celý den „na všech čtyřech“, rozhodně měli odstranit všechny ovládací prvky a také přebývající kabeláž. Modernízaoblené rohy a tupoúhlá madla, která dnes výrobci linek používají, jsou sice dražší, ale kromě komfortu při manipulaci s dvířky a kontejnerovými zásuvkami linky zvyšují aspekt bezpečnosti.

Kuchyňské linky: inspirativní fotogalerie

Případné samotné nárazy do rohů stolu a kuchyňské linky pomohou ztlumit speciální, zaoblené umělohmotné kryty. Elektrické zásuvky je každopádně nezbytné zajistit dětskými pojistkami. Nože, nůžky, různé ostré předměty, čistící prostředky, léky  a čistící chemikálie je nejlepší odkládat na místo, které je proti otevření zajištěno pojistkou.

Lucie Sýkorová

Foto: kitchendecoratingtrends.com bettaliving.co.uk interiorsociety.com – highgatebuilders.net easternbeach.com.au  homebuilding.co.uk artekz.com thisoldhouse.com swiftsorchids.com cultivate.com hiplyfe.com

6.9.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist