Kuchyň jako skutečné srdce bytu

Ve starších venkovských domech dodnes najdeme jednu centrální místnost, ve které se odehrával život rodiny a pak jednu až dvě místnosti vedlejší, sloužící jako ložnice pro manžele, pro prarodiče nebo jako hostinský pokoj. Té hlavní místnosti se říkalo a říká „sednice“. A tou sednicí je v podstatě obytná kuchyň, ve které se jí, vaří, ve které se lidé schází a kde se také přijímají obyčejné sousedské návštěvy. Jak vypadá vaše „sednice“ a jak vypadá „sednice“ plná technologií 21.století? Inspirujte se fotografiemi nejnovějších trendů. Historie se zkrátka neustále opakuje.

126881-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Zmiňovaná centrální místnost měla své kouzlo a svou atraktivitu. Zejména v zimě byla díky vaření příjemně vyhřátá a útulná, zatímco ostatní místnosti mohly hlavně v chudších krajích zůstávat studené a nehostinné.

21. století

I dnes, kdy nám pobyty na venkově a malebná venkovská stavení čím dál tím víc připadají jako z jiného, takřka neexistujícího a pohádkového světa, má vytváření interiéru takřka stále stejnou logiku. V základních věcech se člověk 19.století ani moc neliší od toho dnešního.  Konec konců, historie se stále jen opakuje. Pamatujete si na módní vlnu tzv. „amerického bydlení“? Byly to rodinné domy s malou předsíní, ze které se rovnou vcházelo do velké místnosti vzniklé sloučením kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Od „sednice“ se taková místnost lišila vlastně jen moderním vybavením, a také velikostí.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Podívejte se např. na přiložené doprovodné fotografie, jak je možné z nízkých skříněk udělat tedy nejen úložný prostor, ale i příjemné místo k sezení.

TIP: Zvažte, nakolik je možné právě ve vašem bytě či domě vytvořit spojením obývacího pokoje, kuchyně a jídelny jednu velkou místnost. Na jednu stranu tím přijdete o část soukromí, protože ten, kdo vaří a nebo jí vás může vždycky rušit, zatímco vy sedíte v obývacím pokoji a chcete sledovat TV (a dveře prostě zabouchnout nemůžete, protože tam nejsou), ale na stranu druhou je to často jediný způsob, jak uniknout ze stísněnosti malometrážních bytů.

Další inspirace pro bydlení Byt z 22.století?

Red.
Foto: alno.de, contemporist.com

21.9.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist