Kuchyň jako obytná místnost

Když se hovoří o kuchyni jako o obytné místnosti, pak se většině případů uvažuje kuchyň coby místnost spojená s obývacím pokojem a nebo mají lidé na mysli obývací pokoj, který v sobě obsahuje tzv. kuchyňský kout. Zkuste ale uvažovat jinak a představit si kuchyň, jež nebude suplovat roli obývacího pokoje, ale která bude zvát k obývání prostě proto, že se v ní budete cítit dobře.

Ve starých šlechtických sídlech a ve velkých bytech bohatých měšťanů, bychom našli jeden společný rys, který určoval dispozici obytného interiéru.  Žádná kuchyň jako obytná místnost. Obývací pokoje, salony, ložnice či budoáry, byly oddělené od těch místností, ve kterých pobývalo služebnictvo, jenž se staralo o chod domácnosti. Všimněte si, že v drtivé většině takových sídel, v zámcích a ve vilách nebylo často ani možné otevřít kachlová kamna v rohu místnosti, protože se zkrátka nepředpokládalo, že by se pán či paní domu věnovala takové činnosti, jakou je vytápění. Do kamen přikládalo služebnictvo z přilehlé chodby a mělo za úkol sledovat, jestli náhodou oheň neuhasíná a nebo jestli není naopak místnost přetopená. A kuchyň?

Kuchyň mimo byt a kuchyň jako obytná místnost

Stejně tak tomu bylo s kuchyní. Vařit, mýt nádobí, připravovat pokrmy, podávat jídlo a servírovat na stůl, to vše byla výsada či spíše povinnost služebného stavu. Pán a ni paní do kuchyně nevstupovali. Kuchyň zkrátka nepatřila mezi obytné části bytu a obyvatel domu do ní nechodil stejným způsobem, jako do ní nechodí např. návštěvník restaurace.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

TIP: pokud máte dostatečně velký prostor v kuchyni, pak do ní zkuste po vzoru současných moderních trendů umístit i jídelní stůl. Bude-li kuchyň udržovaná jako útulná místnost, stane se další obytnou částí bytu a nikoliv jen místností, kde se vaří a nebo kde se z donucení a s nevolí myje nádobí.

TIP 2: pokud se vám nepodaří do kuchyně dostat jídelní stůl (a nemá smysl dělat t za každou cenu), pak zkuste protáhnout pracovní desku kuchyňské linky po vzoru níže přiložených fotografií a vytvořte si malý barový pult. A u baru se nemusí jen konzumovat alkoholické nápoje, u baru se příjemně snídá a nebo pije ranní káva. Zkuste to, kuchyň jako obytná místnost funguje

Další kuchyňské inspirace ve článku Dva TIPY pro kuchyň s jídelnou

Red.
Foto: Schueller.cz, Sedlak interier

30.10.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist