Kuchyň a jídelna podle Feng Shui

Čínské učení Feng Shui má bohatou historii a nelze jej chápat jen jako návod pro vytvoření harmonického bydlení. Vztah vnitřního a vnějšího, tisíciletá a dodnes živá moudrost a pojmy jako vyrovnanost, klid a rovnováha. A jak v tomto duchu řešit kuchyň?

125301-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Možná to někomu zní zvláštně a praktikování extraktů východní filozofie na uspořádání a provoz kuchyně považuje za bizarnost. Na druhou stranu, proč by se právě tak obyčejným a každodenním věcem, jakými jsou úprava a příjem potravy, neměla věnovat pozornost a filozofická péče? Vždyť to, co do těla vchází a z čeho tělo žije, je přirozeně také tím, co jej nejvíce ovlivňuje.

Feng shui bydlení: inspirativní fotogalerie

Podle čínských mistrů skrz ústa do těla vstupují s jídlem i nemoci. Dostatek potravy zase souvisí s prosperitou. A jak řešit kuchyň tak, abychom byli „zdraví a bohatí“? Čtete také Stolování podle Feng Shui.

1.kuchyň by měla být pravidelného tvaru s přímým půdorysem, tedy v kuchyni by neměly být žádné zákoutí, ale jen čtyři rovné stěny navazující na sebe např. v pravém úhlu. Důvod je zřejmý. Ve tvarově čistém prostředí se negativní energie nemají „kam schovat“

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

2. kuchyň by měla být rovnoběžná s ostatními místnostmi a není tedy vhodné, aby k nim byla kolmá. Orientaci kuchyně změníte jednoduše pomocí orientace jejího nábytku.

3. v případě rodinného domu nebo patrového bytu se nedoporučuje umisťovat nad kuchyň jinou místnost, než koupelnu či další obytný pokoj. Nad kuchyň naopak nepatří ložnice, dětské pokoje a toalety.

Jídelny – velká inspirativní fotogalerie

4. vchodové dveře do bytu nebo schodiště, tedy prostory, kde se mohou snadno objevit a kudy mohou přijít negativní energie, by neměly být přímo proti vchodu do kuchyně. Přes kuchyň by se pak mohly dostat do celého obydlí.

5. kuchyň by měla být uprostřed bytu

Karel Holý
Foto Sedlák Interiéry

14.5.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist