Které granitové dřezy jsou praktičtější? Světlé nebo tmavé?

Uvažujete o nákupu nového dřezu? V módě jsou různé materiály, ale ty klasické nerezové stále častěji předhánějí dřezy granitové. Přečtěte si, v čem tkví jejich hlavní výhody, a také to, zda správně zvolený barevný odstín může ovlivnit jejich údržbu.

13pi1821_rgb_blanco-faron-xl6-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Blanco

Kupujte pouze originál

Granitové dřezy se těší velké oblibě. Jedním z hlavních důvodů je pravděpodobně skutečnost, že si kvalitní granitový dřez dokáže po celou dobu své životnosti zachovat dokonalý vzhled. Podmínkou však je, abyste při nákupu nesáhli vedle a nepřinesli si domů nekvalitní napodobeninu.

Pravé granitové dřezy se vyrábějí z drceného kamene, který se pojí akrylátovou pryskyřicí s přidáním barviv. Oproti tomu nekvalitní levné napodobeniny bývají zhotoveny z plastu, na němž tvoří granitový materiál pouze tenkou vrchní vrstvu. A pak není divu, že vás po nějaké době tato napodobenina zklame.

Jak ho poznat?

Kvalitní granitový dřez je o něco tenčí než jeho imitace. Znamená to, že po osazení pracovní desky vystupuje asi 6 milimetrů nad ní, zatímco ten druhý, který bývá většinou levnější, je o 10 a více milimetrů výše než deska.

Kvalitní granitový dřez poznáte také podle otvoru na baterii. Předem ho totiž na tomto dřezu nenajdete. Přizpůsobuje se přesně přání zákazníka a konkrétní kuchyně, a proto se dělá dodatečně až na místě nebo při výrobě kuchyňské linky.

Žádné vrypy ani kapky vody

Granitové dřezy se také pyšní vysokou odolností vůči teplu. Krátkodobě jsou tak schopné „ustát“ i teplotu 230 °C. Díky použitému materiálu se nemusíte obávat ani škrábanců nebo rýh, které se často objevují na nerezových dřezech.

Pozitivní také je, že na granitovém povrchu neulpívají zbytky jídla a nejsou na něm vidět ani zaschlé kapky vody.

Vnímejte kuchyň jako celek

Další výhodou granitových dřezů je různobarevné provedení. Znamená to, že nejste omezení jen jedním odstínem, jako je tomu u nerezových dřezů, ale naopak si můžete vybrat. Velmi snadno tak můžete najít barvu, která dokonale podtrhne celkový ráz vaší kuchyně.

Dřez vždycky vhodně kombinujte jak s pracovní deskou, tak i barvou jednotlivých skříněk nebo třeba troubou a varnou deskou. V kuchyni by prostě mělo všechno ladit. Pokud návrh kuchyně svěříte do rukou kuchyňských studií, navrhnou vám většinou design jako celek. A je jen na vás, zda se rozhodnete některé prvky upravit či pozměnit.

Světlý nebo radši tmavý?

Při této příležitosti vyvstává otázka, zda u dřezu raději sáhnout po velmi světlých nebo tmavých odstínech. U granitových dřezů totiž není výjimkou bílá, krémová, nebo naopak černá a šedá provedení. Obecně se dá říct, že tmavší odstín je na údržbu jednodušší. Nejsou na něm tolik vidět žádné šmouhy a vzhledem k tomu, že granitové dřezy bývají matné, se fleky opravdu ztratí.

S vaničkou i okapem

Při výběru dřezu do vaší nové nebo stávající kuchyně nezapomínejte ani na nejrůznější praktické doplňky. U granitových dřezů se často setkáte s různými vylepšeními, a to například v podobě vaničky nebo okapu. Vanička tvoří menší část dřezu, která je ideální například pro omývání ovoce a zeleniny, zatímco hlavní část zůstává prázdná pro špinavé nádobí. Pokud tedy v kuchyni máte na tuto vychytávku dostatek místa a větší rozměr dřezu vám nebude překážet, můžete to zvážit.

Za zvážení dále stojí pořízení dřezu s okapem. Toto místo, jak již jistě tušíte, slouží k oschnutí nádobí. Pokud je ale prázdné, dá se skvěle využít i jako prodloužená pracovní plocha. Díky integrovanému napojení na kanalizaci přitom máte jistotu, že nikde nezůstává přebytečná voda.

27.4.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist