Krok za krokem k perfektní vinylové podlaze

Plánujete koupi vinylové podlahy? Skvělá volba! Vinyl je čím dál oblíbenější, především pro svou odolnost, jednoduchou údržbu a širokou škálu možností, které nabízí. Víte ale, jaký typ vybrat?

vinylova_podlaha_1100_1-1100x618.jpg Zdroj: INPARKET/digihive

Nabídka na trhu je nepřeberná a výběr dokonalé vinylové podlahy se může zdát jako opravdový kumšt. Ale nebojte, není to tak složité – pokud tedy víte, jak na to. Zjistěte, jaké aspekty musíte vzít v úvahu, aby vám nová podlahová krytina dělala radost dlouhé roky.

1. krok – volba vhodné zátěžové třídy

Nejdůležitějším krokem na cestě za dokonalou vinylovou podlahou je nepochybně volba správné zátěžové třídy. Ta udává, kolik toho podlaha vydrží a do jakých prostor je vhodná. Určují ji dvě čísla – první vám napoví, zda je podlahovina koncipována pro bytové účely (2), do komerčních prostor (3) či do průmyslových objektů (4), druhé zase symbolizuje zátěž (mírná, střední, vysoká, v případě komerčních prostor může být také velmi vysoká).

Na jakou zátěžovou třídu se tedy zaměřit při výběru podlahy do domu či bytu?

  • Vinylové podlahy třídy 21–23 určené pouze do bytových prostor se v dnešní době již nevyrábí. Nejmenší zátěžová třída, kterou aktuálně seženete, je 31 a i od té výrobci pomalu upouštějí.
  • Třídy 31–34 se hodí pro všechny bytové i komerční prostory. Podle zvoleného typu zátěže se dají použít v různých místnostech, od hotelových pokojů přes kanceláře až po školy a školky.
  • Třídy 41–43 jsou extrémně odolné a jsou ideální do místností s vysokým zatížením. Využívají se v průmyslových objektech, ale uplatnění najdou i v bytových a komerčních prostorách.

2. krok – výběr způsobu pokládky

Jakmile máte rozhodnuto, kterou třídu zvolíte, rozmyslete si způsob pokládky. Vinylové podlahy je možné instalovat jak celoplošným lepením, tak také plovoucím způsobem. Některé produktové řady, například Berry Alloc Pure Click 55, umožňují obě varianty, u většiny vinylových podlah však musíte mít ohledně pokládky jasno hned ze začátku.

Zatímco plovoucí pokládka je oblíbená především pro svou rychlost a jednoduchost, instalace lepením si vyžaduje přítomnost profesionála a dokonale zarovnaný podklad. Na druhou stranu, lepené dílce jsou tenčí, takže jsou ideální pro instalaci na podlahové topení.

3. krok – pátrání po dokonalém designu

Poslední důležité rozhodnutí je spíše estetického charakteru – výběr designu. Určitě vezměte v úvahu rozměry místnosti. Velké prostory přímo vybízejí k instalaci širokých prken ve výraznějších barvách, menší interiéry zase mohou ozvláštnit dlouhé desky ve světlých tónech. Fantazii se však meze nekladou, ideální je zkrátka načerpat co nejvíce inspirace a pak začít vybírat.

Tip: Nespočet designů vinylových podlah si můžete prohlédnout na webu INPARKET – nahlédněte, třeba najdete tu pravou.

16.4.2021 5:30 | autor: Lukáš Vaněček

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist