Jak krmit psa? Malý, velký, starý, mladý – každý potřebuje něco jiného

To, kolik investujete do krmení v průběhu života psa, se odrazí na tom, kolik zaplatíte za jeho veterinární péči – čím méně, tím více. Pravidlo, které sice neplatí na 100 %, protože třeba genetickou zátěž nedokáže ovlivnit ani nejlepší krmivo, ale obecně funguje, podobně jako se stravováním lidí. A také platí, že drahé se automaticky nerovná dobré, ale jde spíš o to, abyste nepodávali nevhodná nejlevnější krmiva, ale hlídali jejich složení. I když krmíte kvalitně, nezapomínejte, že krmení by se mělo přizpůsobit věku, plemenu a aktivitě psa.

Nejčastěji lidé při krmení svých mazlíčků sahají ke granulím. Je to nejpohodlnější a dá se dobře odměřit denní dávka. Ke granulím chovatelé často přimíchávají konzervy zejména kvůli zvýšení atraktivity krmné dávky. Někdo krmí pouze konzervami.

Průmyslově vyráběná krmiva se často preferují proto, že jsou v nich přesně nastavené poměry živin. Ale protože každý pes je jiný a má jiné potřeby, a to i v případě dvou stejně starých psů jednoho plemene, nemusí být tato přednost ideální.

Mnozí chovatelé se proto obracejí ke krmení syrovým masem a zeleninou a dalšími přílohami, známé pod zkratkou BARF. Metoda je náročnější na přípravu. Například, každý den nezapomenout vyndat včas z mrazáku maso, aby mělo v době krmení pokojovou teplotu. Krouhání čerstvé zeleniny také zabere určitý čas. Přesné dávky živin jsou v toto případě nahrazeny pestrostí, kdy bychom měli během týdne postupně dodat různé přílohy. Je tedy dobré střídat v určitém časovém úseku druhy masa, zeleniny a doplňků. Na druhu stranu není oproti předpokladům tato metoda dražší než krmení prémiovými granulemi.

Vyloženě dobrá ani špatná není ani jedna metoda, každému chovateli, ale i psovi vyhovuje něco jiného.

Jak na štěndo?

Život se štěnětem je radost i starost. Výživa je na startu života nejdůležitější, protože ovlivní jeho vývoj na celý další život.

Dobré je se na začátku poradit se svým veterinářem, jak postupovat. Zvlášť u větších plemen se důležité pohlídat, aby pes nevyrostl příliš rychle a v dospělosti neměl potíže s klouby i kosterním aparátem. Soustřeďte se proto množství potravy a vyváženost živin v potravě. Vyzkoušet můžete třeba užitečnou pomůcku – kalkulačku krmných dávek, která množství krmiva spočítá za vás (existují kalkulačky na dané značky krmiva, ale i na BARF) .

Důležité je krmivo s obsahem kvalitního proteinu (maso). Pokud krmivo pro štěně nebude obsahovat dostatek kvalitního proteinu a správně vyvážený poměr všech ostatních živin, pes by se nemusel správně vyvíjet.

Základem pro přísun každodenní energie vašeho štěňátka jsou kvalitní přírodní tuky získané především z masa. Tuk z masa je pro štěně lehce stravitelný a maximálně využitelný. Pozor na průmyslově zpracovávaný tuk, který je do některých granulí přidáván uměle. Ten je hůře stravitelný a může tak způsobovat průjmy či další potíže. Do skupiny důležitých živin – minerálů a vitaminů, které by krmivo pro štěně mělo obsahovat, řadíme: vápník, fosfor, vitamin D, hořčík a vitamin K.

Neměli bychom zapomínat ani na probiotika. „Je prokázáno, že probiotiky posilovaný organismus je odolnější proti alergiím, virům, infekcím, vnějším i vnitřním parazitům, a naši psi nebudou trpět průjmy, budou lépe trávit potravu i se lépe hojit při zraněních, po operacích apod.,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

U dospělého se řiďte aktivitou

Hranice dospělosti psů se určuje podle velikosti a plemene, obvykle mezi 8–18 měsícem věku. U dospělého psa je při krmení důležitá jeho aktivita, plemeno, váha – toto vše jsou ukazatele pro výběr krmiva.

„Často ale nemusíte ani hledat speciálně označené krmivo pro štěňata, seniory nebo dospělé psy. Mnohdy stačí krmit granulemi či konzervami vyrobenými po vzoru přírody tzv. „All Life Stages“ – jedná se o potravu pro všechny věkové kategorie – jak pro štěňata, dospělé i starší psy. Důležité je ale přizpůsobovat krmnou dávku (kvantita, četnost), receptury a vhodné doplňky stravy,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Máte-li ale například pejska, který má vysokou fyzickou aktivitu a zátěž, tak je dobré volit krmivo s vyšším energetickým/kalorickým obsahem. Aktivní psi potřebují přijímat větší množství kvalitních živočišných bílkovin a tuků z přírodních zdrojů.

Dobrou volbou jsou receptury s obsahem masa ze zvěřiny či kachny. Tento typ krmiva je vhodný i pro březí a kojící feny. Máte-li naopak doma pejska, který nemá moc pohybu, tak volte vždy krmivo s nižším kalorickým obsahem. Ideální je například kuře, krůta nebo bílá ryba.

U seniorů hlídejte váhu

Stejně jako u lidí ve starším věku přichází větší únava, menší fyzická zdatnost či nemoci, tak podobně je to i u pejsků. Je proto důležité o ně důkladně pečovat. Správná a kvalitní strava a vhodné doplňky stravy jsou základem.

„Důležité je ale vědět, že i když je pejsek v seniorském věku, nemá žádné zdravotní problémy a je stále stejně čiperný jako dříve, tak se nemusí zbytečně měnit strava. Zde dělá spoustu chovatelů chybu. Důležité je totiž stravu vybírat podle aktuální kondice. Pokud ale pejsek inklinuje k tloustnutí, tak vyberte méně tučné receptury a rozhodně se vyhněte granulím, které jsou určené pro štěňata nebo pro psy, kteří jsou velmi aktivní,“ říká odborník na výživu psů.

Starší psi už nepotřebují tak vysoký příjem proteinů a ani tuků. Zato je potřeba udržovat funkční jejich pohybový aparát. Neměli byste zapomínat ani na oběhový aparát (srdeční činnost), ledviny, klouby, játra, mentální funkce a imunitu. Ty můžete podpořit vhodnými doplňky stravy, jako jsou různé oleje či minerály.

U starších psů je také obecně dobré snížit krmné dávky. Starší pejsci bývají již méně aktivní a předejdete tak nabírání na váze a zatěžování ledvin. Starší zvířata potřebují imunitu obzvlášť podpořit, volte proto krmiva, která jsou s probiotiky a která dobře chrání právě celkové zdraví psa.

Poslední a důležité pravidlo, které platí pro všechny psy, je nekrmit lidským jídlem, které má nevyhovující složení plné solí a koření, které psy zbytečně zatěžují a ve velkém množství mohou způsobit například potíže s ledvinami.

7.2.2022 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist