Kritéria pro výběr vany

Výběr nového nábytku či zařízení není nikdy snadnou záležitostí. Obzvláště to potom platí v případě funkčního zařízení, jakým je například vana. Každému člověku, který se pro vanu rozhodne, sedí jiný typ, tvar, barva i funkce. Pojďme se tedy na výběr vany podívat pod drobnohledem.

112659-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Ne každý zkrátka a dobře ví, co přesně chce. Na dnešním trhu ani není tak snadné se perfektně zorientovat v kompletní nabídce van, neboť spektrum nabízených výrobků je skutečně rozmanité a jednotlivých modelů a typů je mnoho.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

V první řadě bychom se měli zaměřit na to, co nám dovoluje prostor – od toho se tedy bude vyvíjet velikost vany a pravděpodobně i její tvar.

Jako další bod je vhodné zvolit správnou barvu. Barva vany by měla  rozhodně ladit s okolním zařízením a designem koupelny. V případě, že máte k dispozici větší prostor, můžete trochu zaexperimentovat i s tvarem vany.

Dále máte na výběr z vany volně stojící, či vany zabudované – zabudovaná vana je spíše vhodná pro osoby s nějakým omezením pohybového aparátu, jelikož se zde nabízí možnost vymodelování postranních schůdků, pomocí kterých se tito lidé do vany lépe dostanou.

Dalším kritériem při výběru vany je také materiál z něhož je vana vyrobena.  smaltované, neboli plechové vany představují klasickou variantu s omezenou možností výběru v různých typech vzhledu – není je totiž kvůli tvrdosti materiálu možné tak snadno tvarovat. Oproti tomu akrylátové vany (plastové) jsou nabízeny v mnoha různých tvarech i velikostech. Ti, kteří chtějí naprosto odlišné pojetí koupelnového prostoru, si mohou koupit vanu z přírodního kamene, skla nebo dřeva. Tyto materiály se nevyznačují žádnými přednostmi, používají se proto, že působí neotřele, vyhledávají jejich zejména architekti, designéři a ostatní podobně „zaujatí“ lidé, jejichž nejprve zajímá vzhled.

Se základním materiálovým zpracováním samotné vany úzce souvisí také cílová zátěžovost vany. Například lité, trpící nadváhou by rozhodně neměli volit volně stojící vany z lehkého akrylátu, neboť by se pod nimi mohly prolomit. Daleko lepší volbou jsou vany zabudované a smaltované.

Pro osoby s handicapem se v sortimentu vanového příslušenství najdou zase například takové vychytávky, jako jsou různá držadla a madla, která rozšíří jejich, jinak omezené pohybové možnosti. Navíc je možné zakoupit, společně s tímto, či dekorativním vanovým příslušenstvím i množství protiskluzových desek, které se dají umístit nejen na podlahu koupelny ale i na dno samotné vany.

Čtěte také:

5 nejdražších van světa

Koupelnové proměny pro každého

Nadčasová koupelna plná technologií

Text: Lucie Sýkorová
Foto: czyuntao.en.made-in-china.com, alohomorra.com, housemaintain.com, archiexpo.com, okokchina.com, bombayharbor.com, ihomee.com

27.4.2011 12:18

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist