Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence

Jestliže jsme se rozhodli pro renovaci naší staré kuchyně, malování kuchyňských skřínek je pro nás ideální volbou. Za minimální náklady získáme zcela novou a unikátní kuchyňskou linku, kterou nám budou všichni závidět. Díky zcela novému nátěru získají skřínky zcela jedinečný vzhled a oživí tak zašlou slávu lety prověřené kuchyně.

malovani-kuchynskych-skrinek-zmeni-vasi-linku-k-nepoznani-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Malování kuchyňských skřínek změní vaší linku k nepoznání

Kdy se pustit do malování kuchyňských skřínek?

Jestliže se chceme pustit do malování kuchyňských skřínek, musíme si nejprve důkladně promyslet jednotlivé kroky. Než začneme se samotnou rekonstrukcí kuchyňských dvířek, zjistíme, z jakého materiálu jsou vyrobena právě ta naše. Pečlivě změříme veškeré plochy, které budeme natírat, abychom zjistili, kolik budeme potřebovat barvy.

Příprava je velice důležitá

Prvním a velice důležitým krokem je pečlivá příprava inkriminovaného místa. Nejdříve nás čeká odstranění veškerých dvířek, šuplíků, úchytek a jiným komponentů, které jdou dát pryč. Pokud se nám nepodaří některou část odstranit a nechceme ji umazat od barvy, řádně ji zabalíme do igelitové fólie. Pak nehrozí její nechtěné potřísnění barvou. Dále je nutné skřínky i dvířka vyčistit a opravit veškeré případné nerovnosti či škrábance. Povrch, který budeme opatřovat barvou, musíme zdrsnit. Barva pak na povrchu lépe drží. Pro zdrsnění plochy můžeme použít brusný papír či úhlovou brusku. Zdrsňováním povrchu začneme u malých a špatně přístupných míst a posléze se přesuneme na větší rovné plochy. V posledním kroku je důležité zdrsněné skřínky očistit od prachu a jiných nečistot.

Když nechceme brousit

Kuchyňské skřínky se samozřejmě mohou natřít i bez broušení povrchu. U dřevěných skřínek je to velice jednoduché. Zdrsňování povrchu můžeme přeskočit a rovnou se pustit do základního nátěru, nepotřebují totiž žádnou speciální péči. Jiný případ nastává ve chvíli, kdy jsou skřínky v kuchyni hladké, podýhované či laminátové. Zde se doporučuje použít základní lepicí nátěr a následně druh barvy, který lepí na tento podklad.

Pokud nechceme jít cestou lepicího nátěru, můžeme použít speciální barvy např. křídové nebo minerální. Tyto barvy obvykle dobře lepí na jakýkoliv povrch. V každém případě je dobré barvy vyzkoušet na menší ploše, abychom zjistili, jak se bude nový nátěr chovat. Vždy je lepší provést malé testování. Ve chvíli, kdy máme již celou kuchyň vymalovanou a zjistíme, že se nátěr chová úplně jinak, než požadujeme, je většinou velice pozdě.

Výběr vhodné barvy

Renovace starého nábytku je v poslední době velice populární. Jak se zvyšuje počet renovovaného nábytku, zvyšuje se i počet a dostupnost barev vhodných pro tyto úkony. V současné době již existují i speciální barvy na kuchyňský nábytek. Je tedy úplně jedno, jakou linku máme doma. Těmito barvami můžeme jednoduše natřít nábytek jak dřevěný, tak i laminátový či dokonce MDF desky.

Mezi velice oblíbené patří poslední dobou křídové barvy. Jsou ideální pro tzv. provensálský styl, rustikální styl, ale i retro. Povrchu dodávají matný nebo polomatný vzhled. Barvy jsou ekologické, nevydávají žádný zápach a jsou dobře ředitelné vodou. Křídové barvy mají poměrně hustou konzistenci. Při natírání křídovými barvami můžeme dokonce použít dva různé odstíny barev. Po zaschnutí setřeme velice jemně vrchní vrstvu. Vzhledem k tomu, že nám v tuto chvíli prosvítá spodní barva, získáme krásné stínování. Povrch skřínky natřené křídovými barvami musíme ve finálním kroku ošetřit lakem nebo voskem. Zajistíme tak maximální odolnost proti případnému poškrábání, ale i proti vlhkosti.

Pustíme se do malování kuchyňské skřínky

Pamatujme si, že je vždy nutné nanést dvě vrstvy základního nátěru a každou z vrstev necháme pořádně zaschnout. Natíráme po směru kresby dřeva. Barvu můžeme nanášet válečkem nebo štětcem. Záleží pouze na tom, s čím raději pracujeme. Barvu je nutné před namočením štětce pečlivě rozmíchat. Namočíme tedy štětec či váleček do barvy a jemnými tahy nanášíme nátěr na povrch kuchyňské skřínky. Pokud nám při prvním podkladovém nátěru ukápla nějaká kapka barvy na povrch, necháme ji zaschnout a následně použijeme jemný smirkový papír, abychom povrch skřínky srovnali do roviny.

Po úplném zaschnutí natřené skřínky můžeme vrátit veškeré díly a komponenty na své původní místo. Při renovaci kuchyně většinou původní úchytky vyhodíme a koupíme si nové. Připevníme tedy úchytky, popřípadě nové LED osvětlení, vyčistíme skřínky od případného nepořádku a pustíme se s chutí do používání nové kuchyně.

21.4.2023 12:26 | autor: Beáta Boháčová | zdroj: baumax.cz, cs.cubanfoodla.com, venace.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist