Kredence patří neodmyslitelně k vintage stylu

Původní bohatě zdobené kredence bývaly součástí jídelen anebo pokojů zámožných lidí. Objevily se prvně v období vlašské renesance. Pro tehdejší kredenc bylo typické rozdělení na hlubší spodní část, která byla uzavřena za dvířky a na horní mělčí část, která byla užší. Byly v nich vystavovány vzácnější kusy nádobí. Postupem času se změnily na praktický kus nábytku, jako ho známe ještě ze šedesátých let 20. století.

Později, když byl horní nástavec kredencí vyzvednut na sloupky, získaly tak další větší prostor na odkládání. Nástavec byl rozšířen a uzavřen za dvoje obvykle prosklená dvířka. Časem se na kredencích začaly objevovat zásuvky, nejprve dvě větší ve spodní části a pak i několik menších v části horní. Střed horní části občas zůstával volný. U některých kredencí se časem objevily ještě vysoké mělké díly po stranách, ať už s prosklenými nebo plnými dvířky. Jak je z popisu historického vývoje tohoto starého kusu nábytku patrné, prošel mnoha změnami a byl nejen funkčním, ale i ozdobným prvkem všech tehdejších kuchyní.

Stejně, jak se měnily nábytkářské a architektonické styly, tak se měnil i vzhled kredencí. Jednu dobu je zdobily vyřezávané nebo točené sloupky, horní okraj lemovaly římsy rovné, nebo obloukovitě zvednuté. Plochy dvířek z čelní strany zdobily řezby anebo malovaný dekor. Zvlášť půvabné bývaly secesní kredence vyzdobené rostlinnými motivy, obloučky, dekorativním kováním a také různými druhy skel.

Kredence se vyráběly převážně z měkkého dřeva, jejich povrch se upravoval mořidly nebo krycími barvami, ale velmi často také zůstával přírodní. Postupem času se ze salonů zámožných majitelů dostávaly kredence do kuchyní běžných lidí. Do spodních částí se ukládaly hrnce a pekáče, do horních nástavců ukládaly hospodyně hrnečky talíře a sklo. Drobné kuchyňské náčiní mělo své místo v zásuvkách.

Inspirativní fotogalerie stylového nábytku

V průběhu 20. století již získaly kredence modernější vzhled, přičemž odkládací plocha v jejich střední části se vytratila anebo se zmenšila na minimum. Menší skleněné zásobníky měly podobu zásuvek a do nich hospodyňky ukládaly sypké potraviny. V horní části kredence se objevila posuvná skla, která byla náhradou dřívějších prosklených dvířek. Prostor pro parádní hrnečky a skleničky byl za výklopnými dvířky. Kredence té doby měly navíc i bar, byly hladké s bílým anebo krémovým nátěrem.

Některé okouzlující kousky, které lze bez obav umístit i do současného interiéru pojatého ve vintage stylu můžete vidět v naší fotogalerii u článku. Možná vás okouzlí stejně, jako nás v redakci.

Staré dobré časy – to je vintage“ a „Vintage styl – mezi modernou a retrem“ to jsou naše další články doplněné o půvabné fotografie věnované vintage stylu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: countryliving.com, rtylndry.com, motonthehighstreet.com, gapinteriors.com, skcnis.com, eloquenceinc.com, dibor.co.uk, thepaintedcottagestudio.com, craftandupcycle.com, houzz.com, shabbychictips.com, manosalaobratv.ning.com, caramangashop.co.uk, blog.cohlerinteriors.com, notonthehighstreet.com, sfallstars.com, pinterest.com, mydesignchic.com, housetohome.co.uk, antiques.com, dutchcrafters.com, vintageindie.typepad.com, posy.typepad.com, oldplank.com, madaboutthehouse.com, westegg.co.uk, turbosquid.com, theapothacaryshop.blospot.com, barrie.canadianlisted.com, cottagehomeshop.com, beekeeperscottage.com, coastalhome.co.uk, tickingandtoile.blogspot.com, monjardincottage.com.au, tumblr.com, zeospot.com, evollt.com, bugaboocorner.blogspot.com, heirandspace.blogspot.com

4.10.2013 12:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist