Krbové vložky jako hlavní zdroj tepla

Mnozí z těch, kteří se pustí do stavby nového nebo přestavby staršího domu, uvažují nad pořízením krbu. Takové vytápění však přináší kromě radosti a pohody z živého ohně také mnoho starostí, počínaje nebezpečím otevřeného ohně až po vynášení popela. Chcete-li se podobným potížím vyhnout a přitom se nevzdat romantických večerů, nelámat si hlavu se stavbou komína, můžete zvolit praktickou alternativu – krbovou vložku.

125859-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Princip fungování

Princip fungování krbu vybaveného topeništěm (krbovou vložkou) je jednoduchý. Vytápění pracuje na principu konvekce. Vzduch ohřátý topeništěm snižuje svoji hustotu a rozpíná se, čímž se mu dostává potřebné kinetické energie, stoupá vnitřním prostorem krbu a vystupuje mřížkami horkého vzduchu. Jsou to, laicky řečeno, otevřená ohniště s regulovaným přívodem vzduchu, prosklenými dvířky z křemičitého skla a přímým odvodem spalin do komína. Umístění krbové vložky může být buď samostatné nebo se zabuduje do krbového pláště, čímž se tepelná účinnost zvýší až na 80%.

Litina a šamot drží teplo

Podle materiálu rozlišujeme krbové vložky litinové s litinovým nebo šamotovým vnitřním pláštěm, kovové se šamotovým pláštěm nebo bez opláštění, nebo s ocelovou vložkou. Plášť ocelové vložky je hermeticky svařovaný a výborně snáší vysoké teploty a teplotní rozdíly bez toho, že by hrozilo jeho popraskání. Z vnitřní strany je plášť chráněn šamotovými deskami, které vlivem tepla neprasknou a výborně akumulují teplo. V porovnání s otevřeným krbem je teplota v krbové vložce o mnoho vyšší a teplo je vyzařováno do větší vzdálenosti. V přechodném ročním období krbové vložky dokáží nahradit hlavní zdroj vytápění anebo jej při velkých mrazech podpořit.

Teplo v celém domě

Krbové vložky se dále dělí na jednoplášťové, které jsou nejčastěji užívány pro vytápění jedné místnosti. Dvouplášťové krbové vložky jsou na horní straně opatřeny hrdlem na připojení rozvodů ohřevu teplého vzduchu, což umožňuje ohřátá vzduch přesně dimenzovat pro vytápění několika místností současně.

Krby – inspirativní fotogalerie

Pro vytápění celého domu jsou nejvhodnější krbové teplovodní vložky. Krb se napojí na teplovodní systém vytápění a současně ohřívá i teplou užitkovou vodu. Zapojuje se současně s dalším hlavním zdrojem tepla, například elektrickým kotlem, což vytápění zcela automatizuje. V praxi vytápění vypadá tak, že zatopíte-li v krbu elektrický kotel se automaticky vypne a krb vytápí celý dům.  Pokud má krbová vložka sloužit jako hlavní zdroje tepla, je důležité, aby potřebný výkon stanovil odborník. Pro správný výpočet výkonu je totiž nutné zohlednit všechny tepelné ztráty, klimatické podmínky a orientaci objektu vzhledem ke světovým stranám.

Čím topit?

V krbové vložce lze spalovat dřevo či dřevěné brikety nebo topit plynem či elektřinou. Každé topné médium má své klady i zápory. Výhodou elektrických krbových vložek je, že nepotřebují napojení do komína a možnost kombinace s teplovzdušným vytápěním.. K provozu je potřeba pouze běžná zásuvka, jsou tedy vhodným řešením pro domy bez komínu nebo panelových bytech. Podobně konstruované jsou některé typy krbových vložek na plyn, kde stačí vývod spalin vyvést ven přes stěnu.
Při celkovém porovnání s otevřeným ohništěm krbu jsou krbové vložky bezpečné, úspornější a čistší.

Umístění krbové vložky, množství typů s moderním designem se velmi snadno přizpůsobí každému stylu a interiéru, u stěny či v prostoru. Vložka může být obestavěná podle individuálního přání kamenným obkladem, prefabrikátem či keramickými kachlem.

Irena Forejtová
Foto: BeF Home

7.10.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist