Krbová versus kachlová kamna-pro která se rozhodnout?

Vytápění patří mezi nejdůležitější aspekty konstrukčního vybavení našich domácností. Již od pravěku bylo zváno domovem právě takové místo, kde se udržoval oheň, jež poskytoval teplo. Moderní trh oplývá množstvím modelů a typů vytápění, jejichž konstrukce se dokážou dokonale přizpůsobit dispozičním parametrům domu, či bytu i potřebám jeho obyvatel.

128599-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Kamna jsou obecným názvem pro topný systém, neboli vytápění budov a bytů, vyráběná z litiny, kamene nebo jiných nehořlavých materiálů, jako například moderní zpracování v podobě obdélníkové desky z ušlechtilého kamene. Teplo v kamnech vzniká spalováním paliva, tedy chemickým procesem jeho oxidace, kdy je uvolňována energie, přičemž v případě klasických kamen je tato energie vázaná v palivu.

Krbová kamna-romantická i výhodná volba

Kdo by neměl rád uklidňující pohled na klidně plápolající plamínky a tiché praskání dřeva a příjemné teplo od ohně. Ačkoliv se jedná  o efektivní a relativně levný způsob vytápění, v moderním interiéru jsou krbová kamnataké trendy designovým doplňkem. Zpočátku je dobré promyslet parametry místnosti, kde budou kamna situována, nejčastěji to bývají prostory obýváku, ale třeba i v jídelny či ložnice. Nasnadě jsou potom účelové požadavky na krbová kamna, zda budou sloužit spíše jako dekorativníprvek, nebo budou využívána k vytápění, a to nejen jedné místnosti, třeba celého bytu či domu. Vhodným palivem pro tento druh vytápění je suché dřevo, které dodá tu pravou romantickou atmosféru. Použít však můžete také dřevěné nebo hnědouhelné brikety.

Krby – inspirativní fotogalerie

Druhy krbových kamen

Trh nabízí mnoho variant zpracování takzvaných „krbovek“. Například klasická geometrická, či o něco větší, rohová. Povrch krbových kamen pokrývá smaltovaný plech, vnitřek bývá vyšamotován. Ostatní typy se od předchozích liší především materiálovým zpracováním, například masivnější litinová krbová kamna, jež působí až starožitným dojmem.

Kachlová kamna

Kachlová kamna jsou atraktivním řešením velmi intenzivního vytápění obydlí, přičemž dokážou, zajisti i energetickou úsporu. Od krbové varianty se zásadně liší svou technologií, jež spočívá v co nejefektivnějším využití nejteplejších spalin. Obvyklým topivem je dřevo, ale k dostání jsou i kachlová kamna upravená pro uhelné vytápění. Díky akumulačním schopnostem „kachlovek“, jež závisí na velikosti a typu jednotlivého modelu, se nemusíme v noci, ani v době naší nepřítomnosti zabývat starostmi o přikládání. Překvapivě nenáročné přikládání je i přes den – přikládá se dvakrát až třikrát denně.

Kachlová versus krbová

Krbová kamna se mohou rozpálit na velice vysoké teploty, potom však dochází k tzv. přepalování vzduchu všudypřítomného prachu, který je dále roznášen proudem horkého vzduchu. Oproti tomu kachlovky hřejí přirozeným sálavým teplem.

Krbová kamna mohou být buď litinová, nebo prosklená dvířka. Kachlová kamna se vyrábí v desítkách druhů barev, ale na přání a za příplatek není problém vyrobit speciální odstín.

Krbová kamna potřebují komínový, nebo dispozičně podobný odtah.

Kachlová kamna mohou být propojena se soustavou radiátorů, ale častěji se využívá přesah do další místnosti nebo napojení v patře, využívající horké spaliny.

Pro oko laika je na první pohled nejsnáze identifikovatelný rozdíl ve velikosti prosklení, což je příznačným parametrem krbové varianty. Dále potom celkově nižší účinnost spalování ve srovnání s kachlovými kamny, omezené možnosti akumulace či příliš vysoký výkon předávaný sklem. Pohledově mohou být krbovky téměř z jakéhokoli materiálu, tedy i v kachlovém zpracování, což je kámen úrazu, kdy si zákazníci pod svým pojmem „kamna“ vlastně představují jen „kachlový krb“, avšak není to nic jiného, než kachlemi obestavěná krbová vložka, tudíž tady nemůžeme počítat s vlastnostmi kachlových kamen.

Stále ještě nevíte, zda se rozhodnout pro kachlová, či krbová kamna? Pak se tedy nabízí ještě možnost prodiskutovat své záměry s odborníkem, který vám určitě dobře poradí. Ať už se rozhodnete pro tu, či onu variantu kamen, rozhodně se můžete už nyní těšit na příjemné a pohodové teplíčko, které prostoupí vaším domovem a dodá mu tu pravou útulnou atmosféru.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: fkeramika.co.rs, kondorosi-kalyha.hu, specialstove.com, fireplaceproducts.co.uk, romotop.cz,  pdf.archiexpo.com

25.10.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist