Krb nebo krbová kamna?

Krby nás přitahují především svou romantikou. Ale za jejich provozem stojí realita tvrdé práce a příprav na každou topnou sezonu. Žádný krb nelze ovládat otočením knoflíku na stěně. A práce s krbem či krbovými kamny je notně odlišná od té s elektrickými spotřebiči.

120864-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: archiv redakce

Základní rozdíl mezi krby a krbovými kamny je v topeništi, a to v jeho konstrukčním řešení. Otevřené krby mají prostor topeniště otevřený, zatímco krbová kamna schovávají topeniště za prosklenými dvířky, takže do jejich spalovací komory je přiváděno jen potřebné omezené množství vzduchu. U otevřeného krbu je účinnost nízká, což je dáno právě neuzavřeným prostorem krbové komory.

Rozhodování při volbě krbových kamen nelze ponechat v žádném případě náhodě. Je zapotřebí zvážit kvalitu jejich zpracování, použité materiály, vytápěcí schopnosti, spalovací účinek a v neposlední řadě i design. Současná široká nabídka různých modelových řad by však měla poskytnout dostatečnou možnost výběru všem spotřebitelům.
Moderní technologie dnes již pokročily natolik, že některé typy krbových vložek a krbových kamen mají regulovatelný výkon. U krbů s otevřeným ohništěm to však není možné.

V současnosti jsou na trh dodávány systémy kamen a krbových vložek s vodním výměníkem. Ty nahrazují klasický kotel, jelikož umožňují připojení na radiátory centrálního topení.

Výhodami vytápění za pomoci krbových kamen jsou: nenáročná instalace, snadná obsluha, nízké spotřební náklady, spolehlivost provozu a v neposlední řadě také pěkný vzhled.

Vhodná konstrukce a řízený přívod vzduchu umožňuje dosáhnout účinnosti 70% i více.  A právě tato vysoká účinnost umožňuje snížení dávek paliva oproti krbům otevřeným, a to až 10x.

Krby – inspirativní fotogalerie


Otevřený krb však dodá interiéru nefalšovanou romantiku a vůni opravdového dřeva, zkrátka pohodu. Při praskání v krbu se člověk snáze zasní a přenese do atmosféry ničím nerušeného klidu například na chatě či chalupě, kde tak rádi trávíme volné chvíle. A právě zde je ideálním topným tělesem vhodným na občasné přitápění nebo vylepšení tepelné pohody v období jara a podzimu.

Náš článek „Krbová versus kachlová kamna – pro která se rozhodnout?“ se zabývá podobnou tématikou, která by vás mohla také zaujmout.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: housevira.com, freshinteriorideas.com, decoholic.org, themaisonette.net, gagnonclayproducts.com, ajfisherdesign.com, realtyrentalslosangeles.com, glass-fireplace.com, podive.com, blog.stoneimpressions.com, luxusdesignideas.com, custom-fireplace.com, gelfireplaces.org

7.11.2012 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist