Krb a teplo krbu, inspirujte se, nic víc

Krb je tradiční součástí komfortně vybavených interiérů a dělá lidem společnost od té chvíle, kdy se člověk troufl přinést živý oheň do svého obydlí. Moderní krb, klasický krb, futuristický krb a nebo krbová kamna, praskající dřevěná polena, teplo. Cokoliv chcete. Jde jen o to, v jakém stylu si právě ten váš krb představujete a pak také o to, jestli je na to váš dům přípraven. A možná chcete krbem také vytápět.

Bez fungujícího komínu, který je určený právě pro odvod horkých zplodin) si krb nebudete moci pořídit. Nutno dodat, že komín, nebo jiný odvod odtahu z digestoře takovým komínem není. Je-li ve vašem, např. činžovním domě komín, o kterém nevíte, v jaké je stavu, stačí kontaktovat odborníky a nechat si udělat revizi, tedy tzv. posouzení spalinové cesty, a nebo rovnou úpravu komínu. Úprava komínu bude ve většině případů pravděpodobně spočívat v novém novém vyvložkování zmiňované spalinové cesty. Náklady na takovou adaptaci komínu by měl nést majitel domu, ale ten by nemusel vnímat poskytnutí přípravy pro instalaci krbu jako věc, která patří mezi standardní služby. Bude to tedy věc dohody a případně výkladu smluvní či nájemní smlouvy. Základní prohlídka bude představovat investici okolo 1 200 Kč a cenu vyvložkování nebo jiné úpravy vám odborník bude schopen orientačně říct přímo na mítě. A víte, že můžete mít i krbe bez komínu? Čtěte ve článku Znáte krby, které nepotřebují komín?

Ale zpět ke stylu vašeho případného krbu. Jak by mělo vypadat vaše „teplo rodinného krbu„?

Krby – inspirativní fotogalerie


Většina potenciálních uživatelů chápe krb jako klasiku, jako tradici a jako něco, čemu sluší takříkajíc klasický kabát. Stejně tak ale zůstává krb součástí vysoce sofistikovaných a moderních interiérů. Můžete se rozhodnout také pro krb, který bude na zdi vyset jako obraz. Prohlédněte si fotografie uvedené pod článkem.

TIP 1: v zásadě můžete začít o krbu uvažovat ve dvou základních směrech. Bud´to zaměřte svou pozornost na krby určené do roku a nebo v druhém případě na krby do náležící k rovné zdi. Většinou ale tuhle otázku za vás vyřeší umístění komínu.

TIP 2:
zvažte, nakolik chcete krbem efektivně vytápět interiér a nakolik bude krb vlastně jen estetickým doplňkem. Otevřené, klasické krby mají mnohem menší výhřevnost (cca o 30%) než moderní krbové vložky, ze kterých je možné vést teplo pomocí speciálního potrubí i do ostatních místností bytu.

Další inspirace pro krby ve článku Plánujete krb? Moderní krb?

Red.
Foto: interiorxtras.com

14.12.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist