Krásný trávník je výsledkem celoroční péče

Hezky střižený a udržovaný trávník je výsledkem nejen umu zahradníka, ale také volbou vhodného nářadí. Pryč jsou doby srpu a kosy, nahrazených výkonými sekačkami a zastřihávačemi. V dnešním článku se podíváme, jaké všechny nástroje si můžete pořídit pro úpravu svého trávníku.

Trávník fotogalerie inspirace

Určitě se vám to již stalo. Jdete kolem nádherně střiženého trávníku a říkáte si: „Jak to ti lidé dělají?“. Jistě nemají v kůlně srp a kosu. Pojďme se podívat, jaké všechny nástroje je možné použít při péči o váš trávník. Předem je důležité upozornit, že tentokrát se zaměřujeme na menší zatravněné plochy, protože s některými nástroji by se úprava golfového hřiště rovnala práci na Galejích.

Pouhé posekání trávy jednou týdně nestačí. V porostu se tvoří mech a travní plst, které velmi zhoršují podmínky pro růst trávy. Ideálním pomocníkem pro jejich efektivní odstranění je vertikutátor. Nemusí to být žádné těžké monstrum, na trhu lze pořídit i lehké a kompaktní modely s elektrickým pohonem. Ty jsou díky jednonápravovému provedení ideální také pro okraje trávníku a poradí si lehce i s terénními nerovnostmi. Důležitým parametrem je pak materiál válce a jeho uložení. Nožový válec v kuličkových ložiskách s ostřím ze speciální ušlechtilé oceli zaručuje dlouhou životnost.
Zakoupením sběrného koše, který je doporučeným příslušenstvím, se lze snadno vyhnout ručnímu shrabávání nečistot.

Zahrady a terasy – insipirativní fotogalerie

Po vertikutaci může tráva znovu dýchat, přijímat vodu a živiny. Používání kvalitních hnojiv zlepšuje stav rostlin, tedy i trávníku. Tím ale starost o travní porost nekončí. Travní porost je třeba dále hnojit, dodávat mu potřebné živiny a průběžně dosívat. I zde můžeme nalézt užitečného pomocníka v roli univerzálního sypacího vozíku. Ty mívají nastavitelné sypané množství, a s tabulkou pro použití a dávkování posypu obvyklých hnojiv bude osévání a hnojení hračkou. Tyto vozíky se vyrábí ve velikostech od 3 l až do 20 l.

Pokud nám trávník zdárně roste, je třeba se rozhlédnout po nástrojích na jeho úpravu. Zde se jedná především o různé sekačky (kterých je na trhu celá řada), zastřihávače, zavlažování atd. Klasikou jsou ruční sekačky. Ty moderní jsou vybaveny bezdotykovou řezací technikou a bezúdržbovým lehkoběžným válcem na kuličkových ložiskách, které zajistí lehké a tiché sekání. Výška řezu se dá jednoduše a plynule nastavit pohodlným regulátorem s odečitatelnou oboustrannou kontrolní stupnicí. Boční čelisti jsou vyrobeny z velmi odolného ocelového plechu, který zabraňuje případné nežádoucí deformaci. Stejně tak jako u vertikutátoru lze k sekačkám zakoupit praktický sběrný koš.

Nové strunové sekačky jsou rozčleněny do 3 tříd podle velikosti zahrady:

  • 1. třída – pro malé zahrady a krátké úseky sečení
  • 2. třída – zvláště vhodná pro „rodinné zahrady“
  • 3. třída – pro divoký porost v zahradě.

Díky vysokému výkonu a velkému uživatelskému komfortu jsou tyto sekačky vhodné jak pro sečení staré vegetace, tak dokonce i malých stromků či rozlehlých křovin.

Pro pohodlné, bezkabelové stříhání okrajů trávníku je určena zcela nová verze akumulátorových nůžek. Plynulý výkon zajišťují výkonné, vyměnitelné akumulátorové články, zabezpečené proti vytečení. Nůžky mají dostatečnou výkonovou rezervu a značnou průtažnou sílu, takže uživatel může nůžkami sekat až rychlostí chůze. Komfortní držadlo na kloubu umožňuje optimální nastavení podle přirozeného držení ruky. Ergonomicky umístěné obslužné prvky zaručí práci bez zbytečné námahy. Výměna nožů je velmi snadná, bez použití nářadí. Všechny typy akumulátorových nůžek lze v kombinaci s novou otočnou teleskopickou násadou používat bez zbytečného ohýbání a namáhání páteře. Násada je plynule výškově nastavitelná od 85 do 120 cm a lze ji oboustranně vychýlit v úhlech po 45st. pro práci na problémových místech.

Zdravý trávník je více než jen okrasa zahrady. Už dva čtvereční metry totiž vyprodukují množství kyslíku potřebné pro jednoho člověka.

Podhajský Jan
Autor je šéfredaktorem serveru Builder.cz

29.7.2004 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist