Krásnoplodka – okrasný keř dělá čest svému jménu

Mezi bílými, oranžovými a červenými plody na okrasných keřích vám v zahradě může zazářit neobvyklá fialová, tak jasná, že z toho až přechází zrak. Keř s výstižným názvem krásnoplodka má totiž konečně i mrazuvzdornou odrůdu.

Krásnoplodka (Callicarpa) je rod teplomilných keřů, v přírodě jsou různé opadavé i neopadavé druhy rozšířené v Číně, Japonsku, Austrálii i v jižních krajích Severní Ameriky. Japonci vysazují řadu druhů do zahrad nejen pro dekorativní plody, ale také proto, že keře se dobře tvarují nejen jako bonsaje, ale také ve svém běžném metr až dva vysokém vzrůstu. Pomocí drátků a provázků z nich vznikají spirály, stříhají se do kuželů nebo plochých korunek naroubovaných na kmínku. Pro takové tvarování se nejlépe hodí stálezelené druhy s drobnějšími listy, efekt je pak celoroční.

Velká inspirativní galerie rostlin

Jediný druh v našich zahradách
Nejen u nás, ale i v dalších zemích evropského mírného pásma se krásnoplodka objevila až s módou nových druhů okrasných keřů, zhruba v posledních třiceti letech. Pěstuje se jediný druh – krásnoplodka Bodinierova. Pochází z Číny, je to opadavý druh zvyklý ve své domovině na vyšší nadmořské výšky a tedy i na chladnější počasí. U šlechtěných odrůd je udávána mrazuvzdornost až do –24 °C, takže se nemusíte bát ji vysadit. Na zimu je ale lepší ji přikrýt, holomrazy by ji mohly zahubit.

Nenáročná rostlina
Krásnoplodka se hodí do každé zahrady, kde jí můžete vyhradit osluněné místo. Nerozrůstá se příliš ani do výšky ani do šířky, může tedy tvořit pěkný základ i menšího záhonu s okrasnými trávamiletničkami, kde svými fialovými plody bude zářit ještě dlouho potom, co vše ostatní odkvete. Vyhovuje jí půda neutrální až mírně kyselá, dobře propustná a stále vlhká. Pod kořeny se tedy vyplatí dát drenáž, na povrch zeminy zase vrstvičky rašelinového mulče, který udrží vláhu. Výhodou je, že tento keřík si poradí i se znečištěným ovzduším, takže ho můžete vysazovat i v městských zahrádkách nebo v předzahrádce, kolem které vede frekventovaná silnice. S trochou každoročního přihnojování kompostem s rašelinou a pravidelnou zálivkou se krásnoplodce bude u vás dařit řadu let.

Celý článek Krásnoplodka – okrasný keř dělá čest svému jménu si můžete přečíst na Magazínu Zahrada

21.1.2012 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist