Krásné designové bydlení

Realizace staveb dle současných designových požadavků se dá nazvat stavbami tak trochu z jiného soudku. Málokdo chce dům tradiční neokázalý a v duchu ověřených zkušeností a tradic. Některé domy získají prestižní ocenění, jiné hlasy kritiků, ale všechny jsou určené k bydlení.

112145-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: archiv redakce

Velký obytný prostor, atypické tvary, vzdušné bydlení, ekonomicky nenáročné, to jsou nejčastější aktuální požadavky těch, kteří plánují pořízení nového domu. Nechybějí zahradní terasy, prostorné koupelny nebo i několik koupelen a také šatny, propojené velké prostory jídelen s kuchyněmi nebo ložnicí s koupelnami.

Velkým bonusem moderních domů je zejména originální, maximálně otevřený prostor pod střechou nad garáží či dvojgaráží, který může třeba i s pouhou minimální úpravou sloužit jako ateliér, studio nebo místo pro domácí kancelář. Atria, francouzská okna přibližující bydlení přírodě a také stále častěji se vyskytující bazény u domů, to vše je moderní bydlenív současnosti.

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

Do architektonických studií a projektů jsou často také zadávány požadavky na domy dle tradičních forem kombinované s moderními prvky. Často je v požadavcích na dispoziční řešení i bezbariérové užívání. Důraz je kladen na kvalitní řešení i těch nejmenších architektonických detailů. V požadavcích  klientů se objevuje vyváženost jak z hlediska architektonického řešení, tak i z hlediska konstrukce, technologií a energetické efektivity. Kombinování je zkrátka trendem, spojování tří a více materiálů však vyžaduje silný architektonický koncept a cíl.

Tepelné pohody uvnitř takovýchto moderních domů bývá dosahováno stejně tak moderními prostředky, někdy bývají otopné plochy netradičně řešeny například i v obvodových zdech. Kvůli neustále vedeným bitvám o úspory se dnes již běžně na domech objevují fotovoltaické či solární panely. Fotovoltaické články se již dají dokonce instalovat i do oken.

Se zmenšujícími se plochami pozemků se dá předpokládat i to, že v budoucnu poroste zájem o zelené fasády, takzvané vertikální zahrady.

Některé skutečně realizované domy byly vytvořeny dokonce s fasádou ze záclon. Je pochopitelné, že v takovýchto případech jde o architektonické unikáty, avšak unikáty významné pro bourání zažitých  stereotypů dokazujících, že fantazii se meze nekladou ani ve finální podobě našich budoucích domů.

Další inspirace týkající se zajímavého bydlení naleznete v našich článcích s tématem výjimečné bydlení.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: houseinteriorhome.com, fslide.com, laurieflower.com, theluxhome.com, ciiwa.com, cdn.luxatic.com, fslide.com, kubodo.com, onarchitecturesite.com, kepoon.com, hometrend.org, colefact.com, 1.bp.blogspot.com, carsmach.com, housearquitectura.com, busydoor.com, eluros.com, mallorcasouthwest.com, homeincast.com

20.2.2013 4:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist