Krásné dárky pro kamarádky a přátele? Vyrobte šperky z křišťálové pryskyřice

Přemýšlíte, čím obdarovat kolegyně, aniž byste utratila majlant? Vyrobte jim šperky z křišťálové pryskyřice, do kterých můžete zalít jejich oblíbené květiny, fotografie, nebo je vybarvit jejich oblíbenými barvami. Získáte originální a navíc personifikované dárky, které jim ukážou, že je dobře znáte a myslíte na ně.

kristalova-pryskyrice-ii-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Korálky.cz

Výroba šperků z křišťálové pryskyřice je stále populárnější. Není divu. I méně zručný člověk dokáže při zachování správného postupu vytvořit přívěsky, náramky, brože, klíčenky či bytové dekorace, které vypadají jako od profesionála. Navíc jsou unikátní a nikde jinde je nepotkáte. A možná díky práce s pryskyřicí zjistíte, že v sobě máte tvůrčího ducha.

Jakou pryskyřici použít?

Na trhu je k dostání několik druhů křišťálové pryskyřice, které mají své specifické vlastnosti.

Například k zalévání květin je ideální křišťálová pryskyřice imitující sklo, protože se nejčastěji používá na silnější odlitky a větší šperky nebo dekorace.

Podívejte se, jak na to:

Naopak pro odlitky tenčí je lepší pracovat s pryskyřicí pro glazurování.

Podívejte se, jak na to:

Velmi populární je i zalévání fotografií, ze kterých je potom možné vyrobit například klíčenku, magnet na lednici nebo originální medailon – pro tyto účely je vhodná flexi křišťálová pryskyřice, která je ohebná.

Podívejte se, jak na to:

Pryskyřice nemusí být nutně čirá – díky speciálním pigmentům je možné pryskyřici imitující sklo obarvit. Tyto pigmenty zachovají pryskyřici transparentní, ale dodají jí odstín požadované barvy. Při výrobě šperků z pryskyřice, která není jen barevně tónovaná, ale je perleťově obarvená, stačí místo tekutých barev sáhnout po perleťových pudrech.

Co všechno lze z pryskyřice vytvořit?

Při práci s křišťálovou pryskyřicí se fantazii meze nekladou. Kromě pestré škály barev je možné pracovat i s nepřeberným množstvím tvarů.

Předměty se dají zalévat do speciálních bižuterních lůžek a rámečků, které mají nejrůznější tvary, a vznikají tak krásné náušnice, přívěsky na krk nebo prstýnky.

Navíc existují speciální silikonové formy, které mají různé tvary a motivy – lze tak vytvořit například věrohodné kopie minerálních krystalů nebo vlastní korálky.

Pokud člověk nenajde vhodnou silikonovou formu, může si ji sám vyrobit ze silikonové pasty. Do té si obtiskne tvar či motiv, který chce vylít, a ona následně zatvrdne a vytvoří formu.

Uchovejte si vzpomínky

Křišťálová pryskyřice slouží Čechům nejen pro tvorbu originálních šperků, ale i jako způsob uchování vzpomínek.

„Naši zákazníci využívají křišťálovou pryskyřici například k zalévání okvětních lístků z květin z maturitního plesu nebo ze svatby. Velmi oblíbená je i jako způsob uchování prvních památek na dospívání dětí – zalít lze například dětské vlásky, otisky ručiček nebo první vypadlý zoubek. Oblíbené jsou i šperky, které v sobě nesou kus z dovolené – například klíčenka, ve které je zalitý písek nebo mušle z oblíbené pláže. Samostatnou kategorii tvoří zalévání fotografií – šperky, přívěsky nebo dekorace s rodinnou fotografií velmi často slouží jako dárky pro nejbližší,“ vyjmenoval Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz.

Darujte talisman pro štěstí

Už naši pravěcí předci toužili po zdraví, lásce, štěstí a bezpečí. Věřili, že vlastnoručně vyrobené amulety a talismany jim pomohou ke spokojenému životu. Víra v talismany i jejich vlastnoruční výroba přetrvala dodnes a nosí je zhruba 30 % Čechů.

K jednomu z nejznámějších symbolů štěstí patří čtyřlístek, právě ten jeho nálezci velmi často zalévají tekutou pryskyřicí a uchovají si ho tak navždy.

18.11.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist