Krásné bydlení a bydlení v loftu?

Co je to pro vás „krásné bydlení“? Jak vlastně vypadá? Může mít podobu loftu? A láká vás vůbec takový velký prostor? Pokud ano, pojďte se do jednoho takového velkoryse pojatého bytu podívat. Je dílem studia Dubbeldam Design Architects a nachází se v Torontu.

Funkcionalismus je sloh, kterému je dnes už málem sto let a přesto má schopnost vyvolávat dojem něčeho stále moderního. Pro mnohé uživatele jsou jeho strohé a často racionální linie a tvary vlastně neustále nepřijatelné a takříkajíc „studené“.

Zvláštního efektu je ale možné dosáhnout kombinací právě takto „studeně“ působícího nábytku a nějakého „teplého“ materiálu, kterým může být výrazné třešňové dřevo použité jako materiál podlahové krytiny, jako materiál schodnic a nebo kuchyňské linky. Jinými slovy: i tak se dá vytvořit ono „krásné bydlení„.

TIP:
princip skládání teplého a studeného, tedy např. kovu a dřeva, bílé a rudé barvy atd., je jedním ze zajímavých a současně velmi jednoduchých principů, pomocí nichž je možné snadno vytvořit vyvážený interiér.

Velká inspirativní galerie loftů

Kov, kůže a dřevo jako krásné bydlení poprvé

Jednoduchý „trubkový“ nábytek potažený černou kůží je charakteristickým právě pro funkcionalistický sloh. Pokud budete chtít podtrhnout jeho strohost, postavte takový nábytek na kamennou podlahu. Ještě výrazněji by vyzněl na linoleu nebo PVC, které by mělo některou se studených barev, např. šedou. Kovové detaily nábytku a ostatních zařizovacích předmětů by pak celou kompozici podtrhly jako tlustá čára. Pokud vás ale láká spíše více „teplé“ či útulné prostředí a přesto máte rádi moderní bydlení, zkuste to jinak.

Kov, kůže a dřevo jako krásné bydlení podruhé

Na přiložených fotografiích je patrné, že celý navštívený loft je vlastně vytvořený z teplého dřeva, funkcionalistického nábytku a bílé barvy. To jsou ingredience, ze kterých architekti lidově řečeno uvařili tento obytný prostor. Bílá barva se doplňuje s jednoduchou elegancí funkcionalizmu a dřevěná podlaha  celý prostor vlastně takříkajíc „zahřívá“ a činí ho útulnějším.

TIP: kombinujte nejen teplé a studené, ale stejně tak např. hrubé a jemné. Hrubá může být hrubě šmolková malba stěn a jemná pak lehounce a světle krémová barvy bílé kávy, která onou mírně kávovou příchutí získává až sametový vzhled.

další inspirace ve článku Pohodlné bydlení v 80.metrech čtverečních

Red.
Foto contemporist.com

8.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist