Nazdobit kraslice ubrouskovou technikou zvládnete i vy. Návod a velká dávka inspirace

Voskem zdobené či vyškrabované kraslice vyžadují um, který se učí dlouhá léta. Naštěstí ale existuje mnoho technik, kterými i amatér dosáhne úžasných výsledků. Ubrousková metoda neboli decoupage ke zdobení vajíček přímo vybízí – zvládne ji i amatér a výsledek je vždy nad očekávání.

shutterstock_385358854-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: shutterstock.com

Na úvod přinášíme důležité upozornění. Na ubrouskovou techniku se používají vyfouklá světlá vajíčka. Vařená vajíčka určená ke konzumaci by neměla přijít do styku s lepidlem, a to ani přes skořápku. Na vařené kraslice lze ale použít našlehaný bílek, který funguje jako lepidlo. Světlá skořápka zajistí, že na něm vzor vynikne. Hnědou skořápku doporučujeme přetřít bílou akrylovou barvou a nechat zaschnout. Použít lze ale také umělá vajíčka. Výhodou je, že vejdumky a umělá vajíčka vám vydrží více sezon, a tak si za rok ušetříte práci.

Čtěte také:

Trik na snadné vyfouknutí vajíčka

Pořídit vejdumky před Velikonoci není až takový oříšek. Ve všem tom vyváření a pečení se spotřebuje hodně vajec. Pokud na recept nepotřebujete oddělit bílek od žloutku, vajíčko nerozbíjejte, ale propíchněte na obou špičkách. Pak oběma otvory protáhnete špejli, tak rozrušíte obal bílku. Špejli pak zatáhnete zhruba do půlky vajíčka a lehce jeho obsah rozšlehejte. Vyfukování pak zvládne i astmatik.

Co budete potřebovat?

  • vyfouklá vajíčka bílé barvy. (Pokud nemáte bílá, pak si připravte i bílou akrylátovou barvu a štětec.)
  • jemný štětec na nanášení lepidla
  • lepidlo na decoupage nebo jiné lepidlo na papír, které po zaschnutí zprůhlední
  • ubrousky s vybranými vzory

Zdobíme vajíčka decoupage technikou

Z vybraných ubrousků si nejprve ostrými nůžkami vystříhejte vzory. Někdo doporučuje vzory opatrně vytrhat, aby lépe splynuly s povrchem.

Vajíčko má oblý tvar, proto se budou lépe lepit malé vzory. Klidně jich poskládejte více na jednu kraslici. Ty velké nastříhejte po stranách, aby se přizpůsobily oblému podkladu. Z vystříhaných ubrousků opatrně sejměte svrchní vrstvu, na které je natištěný vzor.  Nezapomeňte, že většina ubrousků je třívrstvá.

Štětečkem naneste na vajíčko tenkou vrstvu lepidla a hned poté vybraný ubrousek.

Opatrně ho vyhlaďte štětečkem, a to od středu ke krajům. Pokud na vajíčko nanášíte více obrázků, pracujte hned, dokud je lepidlo vlhké. Nechte zaschnout.

Pak můžete otvorem pomocí špejle protáhnout mašličku a ozdobená vajíčka zavěsit. Nebo je použijte na stylová aranžmá. Záleží jen na vás, jak budou vypadat vaše veselé Velikonoce.

12.4.2022 11:29 | autor: Štěpánka Pilná

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist