Kovový nábytek, romantika a jednou daný interiér

Výběr nábytku pro nový či adaptovaný interiér, probíhá většinou na základě nějaké představy o budoucím charakteru zabydlovaných místností. Při nákupu se hodnotí vzhled a s tím související funkční kritéria, tedy užitkovost nábytku v tom praktickém slova smyslu. V případě kovového nábytku, který oslovuje primárně svými pohledovými vlastnostmi, by měl zákazník ale zvážit zejména právě všechna ta pro a proti ve jménu oné praktické stránky věci. Platí to zejména o sedacím nábytku.

118128-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Nesporná pohledová atraktivita kovového nábytku je dána v prvé řadě jakou si jeho reminiscencí – připomenutím „dávných časů“, kdy jako berná mince platilo řemeslo. Kovářské řemeslo je pak navíc pro svůj existenční vztah a práci s ohněm ovoněno jistou dávkou romantiky. Velmi často je také takový nábytek součástí „romantických“ interiérů nenesen stylových restaurací. Kovový nábytek je stylotvorný a zákazník by si měl uvědomit, že jeho sladění s jinými a jinak zařízenými částmi interiérů, může být někdy až problematické.

Chlad

Další stránka věci je pak o užitných vlastnostech kovového nábytku. Z logiky věci je takový nábytek studený. Styčné plochy, tedy styčné s uživatelovým tělem, by měly být nějakým způsobem ošetřeny, např. použitím polštářů, matrací či čalounění. V případě zmiňovaného sedacího nábytku to platí však nejen o sedákové části. Kontakt se studeným kovem nemusí být příjemný ani v případě opěráku či područek.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Stylové

Kovový nábytek má velmi často zmíněnou romantickou povahu a jeho design se nikterak nesnaží navazovat na aktuální, avantgardní či moderní trendy. Tato skutečnost je dána v prvé řadě výrobní technologií, která v podstatě nedovoluje vyhovět modernímu tvarosloví a nabízí jen několik tvarových a potažmo i konstrukčních řešení. Kovový nábytek je nejčastěji kovaný a prostý velkých hmotných ploch. Vytváří zejména „pletence“ vzniklé z ocelových prutů.

Jaroslav Zákolanský

Foto: AGRO Jesenice u Prahy,TENA, SUMMUS

4.4.2006 9:24

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist