Kouzlo tradice a histrorizující nábytek

Pro mnohé uživatele má neodolatelný půvab klasický, historický nábytek. Jsou okouzleni tradicí a půvabem toho, co je možné poeticky nazvat „starým zmizelým světem“. V pracovně vzdáleně připomínající imperiální slávu kdysi mocné Anglie se ledaskterý muž cítí rovněž mocně a snadněji se vnímá jako ten, kdo je ve jménu silnějšího zplnomocněn rozhodovat a vládnout. Jeho slovo bude tedy za takovým stolem znít jako zákon – stejně jako tenkrát.

118155-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Vzhledem k omezenému počtu do dnešních dnů dochovaných skutečně historických kusů nábytku, vzhledem k jejich často astronomických cenám a problematické uživatelnosti, se drtivá většina obdivovatelů takto vnímané tradice rozhoduje pro koupi replik. Ty jsou tedy novými a moderně zpracovanými kopiemi, jež se od svého historického vzoru více čí méně liší. A jak? Pro výrobce není problém dosáhnout v podstatě identických tvarů a proporcí, ale potíž bude se vzácnými dřevinami, které se tenkrát používaly, stejně jako s nezaměnitelnou povrchovou úpravou a zejména technologií jejího dosažení, která nábytku propůjčuje charakteristický vzhled. Na místo mahagonu, slonoviny, želvoviny nebo exotických kořenic, se většinou dnes používají běžnější dřeva mořená třeba právě do odstínu onoho mahagonu, stejně jako na místo slonoviny bude velmi často použita např. hovězí kost. I výrobní technologie, konstrukční řešení, pokládání (lepení, zpracování) dýh a např. její přetahování přes hranu stolu, to vše je dnes jiné a tedy i nábytek, byť je nositelem historického tvarosloví, je velmi snadno identifikovatelný jako nový.

Při dodržování historických výrobních postupů, tedy při autentické rekonstrukci té či oné doby, by se zákazník požadující např. opravdu barokní, ale přesto nový sekretář schopný každodenně sloužit, asi nedoplatil.

Velká fotogalerie stylového nábytku

I tak bývá cena klasického či stylového nábytku velmi vysoká, ovšem nepoměrně nižší, než při zakoupení skutečného originálu. Pokud je např. pohovka za 15 000 Kč vnímána jako běžný, nižší cenový průměr, a pokud je rozměrově srovnatelná pohovka od slavného soudobého designéra vnímána jako něco exklusivního a stojí 200 000 Kč, pak můžeme ceny za kvalitní historizující nábytek označit za vysoký nadstandard, který je těsně pod hranicí oné exklusivity a není výjimkou, když se jí někdy v pořizovací ceně vyrovná. Např. pracovní stůl na obrázku, pocházející od vysoce renomované italské společnosti, se pohybuje v cenách okolo 230 000Kč, židle, které před ním stojí pak vyžadují investici okolo 37 000 Kč atp.
Na trhu je možné najít výrobní společnosti, které se na výrobu replik soustředí. Mnohý zástupce těchto firem by se jistě a právem ohradil, že třeba právě ta jím zastupovaná firma používá např. stejnou, identickou technologii povrchové úpravy jako v tom či kterém historickém období. A najdeme i takové firmy, které dokonce používají i umělé vystárnutí, tedy vyrábějí patinu, onen nános času. Iluze historie je pak o to sugestivnější.
Jaroslav Zákolanský
Foto KTC, Angelo Cappellini
24.4.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist