Kouzlíte s látkami? A nebo byste chtěli?

Látky jsou bezesporu jedním z nejvýraznějších nástrojů tvorby interiéru. Volně závěsy až na zem budí romantickou atmosféru, stejně jako např. intimní světlo svíček. Takovým způsobem se dá vytvářet moderní i klasický interiér. Má to ale jeden malý háček. Pokud jste alergici, pak o látkách ve vašem interiéru platí „čím méně, tím lépe“. Ale pokud alergici nejste, pak vás budou zajímat spíše inspirativní fotografie, než varovný text článku.

126453-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Bohatě látkami dekorovaný interiér vás vlastně bude stát spoustu času, který budete muset věnovat jeho úklidu. Setřít vlhkým hadrem  podlahu a omyvatelný plastový nábytek není problém. Ale vyluxovat veškeré čalouněná zákoutí a plochy nábytku, vyprášit závěsy, dečky  atd., tak to už dá více práce. Máte-li alergii, pak to budete muset dělat o to častěji a možná pro vás ani takový interiér ani není. Pokud už vám ale bylo více než 35 let a pokud alergiemi netrpíte, pak si asi s něčím takovým nemusíte lámat hlavu.

Nepříjemné civilizační choroby

Před 100 lety by nikoho nenapadlo problematizovat používání látek a jiných textilií v obytném interiéru. U látek se hodnotil jejich vzhled, kvalita a příjemnost dotyku, stejně jako kvalita samotné látky ve fyzickém slova smyslu. V současné době má ale používání látek v obytném interiéru další rozměr a ten se jmenuje „alergie“.

Alergie je v pravém slova smyslu civilizační nemoc a bohužel už dnes neplatí, že pokud se s dispozicemi k alergiím člověk nenarodí, tak se mu prostě tyhle problémy vyhnuly. Alergikem je možné se stát i po 35 roku věku a tedy v podstatě ve „středním věku“.  Interiérový textil je pak ideálním útočištěm a „skladištěm“ alergenů, které přecitlivělý, tedy alergikův organizmus nepříjemným způsobem dráždí. Jedná se zejména o prach a roztoče. A právě bohatě nařasené závěsy, koberce s vysokým chlupem, samotové měkké čalounění a spousta polštářů a deček, to vše jsou součásti obytného interiéru, které by lékař alergolog doporučit v odstranit v rámci jakého si prvního ozdraveného procesu.

Velká fotogalerie moderních interiérů

A jak se roztočům bránit?

Je to poměrně jednoduché. Pokud se rozhodnete ponechat si a nebo zřídit bohatě čalounění a textilem zaplněný interiér, pak je potřeba látky často prát, vyklepávat a pokud možno je vystavovat UV záření. Je to vlastně ono klasické „vyvětrání“, kterého se tradičně dostávalo lůžkovinám. I ve městě byly vidět peřiny splývající z otevřených oken. Nic takového se bohužel již nedělá.

TIP: zkuste také vysavače se speciálními HEPA filtry, které vám pomohou eliminovat výskyt roztočů z těch částí bytu, jež je možné vyluxovat. A nebo volte alespoň takové látky, které jsou snadno ošetřovatelné, které nemají vysoký chlup, nejsou „hluboké“ atd.

Red.
Foto: Nobis

22.4.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist