Kouzelná moc zrcadel v interiéru

Zrcadlo je v interiéru velký pomocník. Opticky zvětší prostor, dekorativně zkrášlí místnost a pomůže i s osvětlením. Nevěříte?

134292-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: archiv redakce

Mnoho tváří zrcadla

Věděli jste, že zrcadlo není jen interérová dekorace, ale že vám může pomoci snížit i účet za elektřinu? Samozřejmě jen v tom případě, pokud je dobře umístěno. Správně nastavit dopad světla volně stojící, či stolní lampy na zrcadlo sice zabere trochu času, ale když vám na prosvětlení místnosti najednou místo dvou či tří lamp postačí jedna, určitě vás to mile potěší. Musíte si však dávat pozor, aby světlo nedopadlo právě tak nešikovně, že vám při pobytu a obvyklých činnostech v dané místnosti bude svítit přímo do očí. Stejně se pokoj prosvětlí i v případě, že zrcadla umístíte na protější stěnu od oken. Najednou zjistíte, jak se vaše kuchyň, ložnice anebo třeba obývací pokoj opticky nafoukne, a to jen díky dennímu světlu, odráženému právě pomocí všemocného zrcadla.

Stručný návod na nafouknutí pokoje

Zrcadla jsou šikovným pomocníkem, pokud chcete opticky zvětšit malý pokoj (jak jsme už zmínili o několik řádků výše), prosvětlit jej, nebo navodit dojem bohaté dekorace. Ale jak to vlastně v praxi má probíhat a co je potřeba udělat? Vybrat si vhodně velké a vhodně vyřezané zrcadlo, například s nějakým ornamentem a umístit jej na správné místo, odkud bude moci celá plocha zrcadla odrážet buďto denní světlo od oken, či balkonu anebo umělé světlo, jdoucí kupříkladu z lustru, nástěnného osvětlení anebo třeba solitérní interiérové lampy. A nemusí to být jen jedno zrcadlo, ale rovnou několik zrcadlových ploch, sestavených třeba do moderních obrazců, či geometrických seskupení. Různými kraji zrcadel můžete vyskládat zajímavé dekorativní kreace a pokud před ně postavíte například vázu s květinami, navodíte dojem, že jich je několik stovek, či tisícovek.

Když se zapojí barvy

Můžete si zkusit také barevná kouzla s velikostí interiérů. Potřebujete k tomu alespoň jedno větší zrcadlo a dvě různé barvy. Jedna z nich by měla být bledší a druhá podobného odstínu, ale výrazně tmavší, kupříkladu tón v tónu. Tři stěny natřete bledou barvou a čtvrtou tmavou. Aby se dosáhlo výraznějšího efektu. Pro pokoj obdélníkového půdorysu by měly být obě delší stěny bledé a jedna z kratších tmavá. No a teď, kam se zrcadlem? Pro nejlepší efekt usaďte zrcadlo vždy na střed tmavě natřené stěny. Pokoj se tak velmi výrazně opticky zvětší a navíc budou vámi použité barvy vypadat, díky odrazovému efektu svého vlastního obrazu, daleko intenzivněji.

Dějiny kouzelného zrcadla

To, že zrcadlo neslouží jen k parádění se, věděli už lidé ve starověku. Tehdy mu dávali i různou magickou moc. Pro některé národy mělo například, zavěšené u vchodových dveří, moc odrážet špatnou energii. Jinde lidé zase v zrcadlech viděli bránu do cizího světa. Pokud je váš domov zařízen ve znamení feng shui, vězte, že pokud máte zrcadlo v ložnici, měli byste ho dát rychle pryč. Podle tohoto učení totiž odráží vaši negativní energii zpět na vás, a proto si během spánku neodpočinete.

Lucie Sýkorová
Foto: Homedit.com

27.7.2015 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist