Kousek zeleného ráje v koupelně

Proměňte svou koupelnu ve vysněnou oázu klidu, která vám poskytne útočiště od každodenního shonu a psychického napětí. Koupelnu můžete oživit řadou zajímavých rostlin, které vám přinesou kromě radosti a krásy také pozitivní energii. Máme pro vás několik tipů.

Plánujete proměnu vaší koupelnyzelenou oázu? Zelenolisté rostliny jsou vhodným doplňkem i do sebemenší koupelny. Koupelnu provází neustálé vlhko a ještě k tomu většinou teplo, a tak vytváří pro tuto zeleň ideální klima. Díky časté koncentraci vlhkosti by se zde mělo dařit rostlinám, které vlhké prostředí vyžadují. Při výběru vhodných rostlin je však zapotřebí respektovat jejich požadavky na světlo, teplo a zálivku.

Zelená barva koupelně sluší
Koupelna je dobrým místem zejména v případě kapradin. Dobře se vyjímají například v nejrůznějších závěsných koších a nádobách. Atraktivními koupelnovými rostlinami, kterým vyhovuje vlhké a teplé prostředí, je rovněž tropická zeleň. Domovem těchto rostlin bývají zpravidla tropické deštné pralesy. V koupelně s oknem se bude výborně dařit liánovitým rostlinám, nejrozmanitějším druhům teplomilných kapradin, tropickým travinám, ale i některým okrasným květinám.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Tipy na vhodné kandidáty
K rostlinným druhům, kterým maximálně vyhovuje prostředí koupelen, patří například sleziník hnízdový. V koupelně se bude rovněž vyjímat ledviník ztepilý nebo parožnatka, jejíž listy připomínají paroží losa. V závěsném košíku vypadá zajímavě tzv. Ďáblův vous, což je kapradina známá pod jménem netík.

Velmi populární je monstera, která v deštných pralesech roste na stromech jako liána a koupelna je pro ni ráj. Do koupelny se hodí také filodendron, kterému se bude rovněž dařit v závěsných nádobách. Velmi oblíbenou rostlinou je šáchor, který připomíná trávu a má tuhé rákosovité stonky s růžicí úzkých listů podobných otevřenému deštníku.

Všechny tyto rostliny potřebují kromě vysoké vlhkosti i vyšší teplotu, která v koupelna bývá. Vyhovuje jim vysoká vzdušná vlhkost koupelny, která činí asi 80 procent. Jsou rovněž náročné na rozptýlené světlo, které nechybí, když máte koupelnu orientovánu na sever či východ.

Aby byl výsledný efekt vskutku působivý, je vhodné rostliny umístit do okrasných nádob, jejichž design je sladěný s odstínem obkládaček, případně sanity.

Text: Alexandra Rohanová
Foto: slim69.com, coisinhascaseiras.blogspot.com, trendir.com, environmentteam.com, homebbs.cd.soufun.com, bebessa.com, timticks.com, gardenupl.co.za, kaldewei.de, newsaccident.com, feelyourinterior.com, huishurenibizal.nl, commonfloor.com, millennialliving.com, decoration-ideal.org, ronamag.ca, kupinamestaj.rs, gardenistacom, finalarchitecturel.com, thesill.com

19.3.2013 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist