Kousek přírody ve vašem nábytku

V létě chceme být všichni přírodě co nejblíže. Ti, na které dovolená teprve čeká, si přírodu dozajista ještě užijí dostatečně, ale ti, kteří už mají letošní dovolenou za sebou, si mohou kousek přírody donést k sobě domů. Jak to udělat? Pořiďte si některý z nábytkových kousků, jehož součástí příroda anebo spíše její malý kousek už je.

115948-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: archiv redakce

Nábytek osázený různými druhy aromatických bylinek vám může přijít vhod nejspíše v kuchyni. Proto vsaďte nejen na truhlíky s bylinkami v okně, ale můžete využít i střední pás kuchyňského stolu a v něm pěstovat bylinky, které se vám budou hodit při vaření. Rostlinám se v něm bude dařit tím více, čím blíže k oknu a tudíž ke světlu bude stůl postavený. Podobný stolek, ale spíše konferenční můžete využít i v obývacím pokoji a v jeho středu pěstovat klasické pokojové rostliny. Pokud bude stolek dostatečně prostorný, můžete v něm mít celou řadu rostlin.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

V obývacím pokoji na zdi můžete mít místo klasického obrazu nebo fotografií obraz živý, v rámu osázené rostliny, které budete pěstovat tentokráte ve vertikální a nikoli v horizontální poloze. Stejně tak je možné živý rostlinný obraz vystavit v malířském stojanu, který také přiláká zaslouženou pozornost. V případě, že vás zaujal miniaturní bílý stolek s lampičkou a malými bochánky mechu, který je na jedné z mnoha fotografií v naší fotogalerii, vězte, že se jedná speciální projekt. Je to doslova bioelektrochemické zařízení přeměňující chemickou energii na energii elektrickou pomocí biochemického materiálu, jako jsou řasy, sinice a jiné cévnaté rostliny. Tento pokus s rostlinami je stále ve fázi vývoje, ale již nyní mohou takováto zařízení produkovat dostatek elektřiny pro napájení menších zařízení, jako jsou například digitální hodiny. Rostliny podílející se na těchto projektech vyrábějí elektřinu prostřednictvím fotosyntézy. Vědci předpokládají, že v budoucnu se tyto projekty rozvinou natolik, že fotosyntézou bude možné napájet i větší zařízení, jako například lampy nebo notebooky.

Mechem můžete osázet stejně tak dobře rostlinnou podložku pod nohy, kterou použijete v koupelně, anebo mech či trávu využijte třeba vystlání pohodlného křesílka k posezení.

Pamatujte na to, že rostlinný nábytek by neměl rozhodně zadržovat větší množství vody. Sedací plochu je zapotřebí nejprve důkladně oddrenážovat. Použijte k tomu do podloží sedačky kameny, hrubší nebo i jemnější štěrk, kousky cihel anebo keramzit. Drenáž by měla být odpovídající celkové konstrukci takové lavice nebo sedačky, aby takovou zátěž sedačka unesla.  Je jen na vás, zda takovou rostlinnou sedačku budete mít třeba na balkoně, terase anebo raději na zahradě. Drenáž v sedačce má za úkol odvést přebytečnou zálivku. Co se výsadbového substrátu týče, měl by být lehký a dobře propustný. Pokud by obsahoval přílišné množství jílovitých částic, při častém používání sedačky by došlo k celkovému zhutnění substrátu, což by negativně působilo jak na rostliny, tak na funkci sedačky. Horní vrstvu substrátu obohaťte křemičitým pískem, ten celkově materiál odlehčí, zvýší jeho propustnost, a to nejen pro vodu, ale i pro vzduch.  Jestliže jste při založení nábytku postupovali správně, rostliny ho brzy celý prorostou.

O neobvyklém způsobu pěstování rostlin jsme již psali, a to v našem článku s názvem „Rostliny vzhůru nohama – jde to!“, neváhejte tedy a určitě si jej také pročtěte.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, bhg.com, thegreatfurnituredesign.onsugar.com, artstyleonline.com, decoration-ideas.org, inhabitat.com, pearltrees.com, complex.com, architecture-online.org, ecoble.com, sandraspinetblog.com, hometrendesign.com, spoon-tamago.com, design-milk.com, umagro.com, furnitureinchina.com 

2.10.2013 1:10

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist