Kousek lesa u vás na stole

Přemýšlíte, jak dostat do bytu ještě větší kus přírody? Pokojových květin máte plno, ale ještě vám něco chybí? Zkuste bonsaj! Miniaturní strom, který nepřesahuje výšku několika desítek centimetrů, má svoje kořeny až v Japonsku, a jeho jméno znamená doslova rostlina v misce.

Prvně je dobré si uvědomit, že každý pěstitel začátečník je schopen několik stromečků na počátku své pěstitelské éry zahubit. Nezní to sice příliš povzbudivě, ale je to bohužel tak. Smiřte se proto s tím, že než se z vás stane odborník na tyto miniaturky, bude vás to stát něco málo úsilí, nervů a možná i slz v očích.

Velká inspirativní galerie stolů

Začněte fíkusem

Přesto se nebojte a vrhněte se do pěstování, po čase jistě na své předchozí nezdary zapomenete a krásné stromky se vám za to odvděčí. Pokud ale chcete pro jistotu jednodušší start, vsaďte na fíkus. V podobě bonsaje vypadá výborně a nevyžaduje tolik péče a pozornosti jako ostatní druhy. Stačí se o něj starat jako o fíkus klasického typu a vzrůstu.

Jelikož stromeček se velice rád otáčí za světlem, je vhodné misku občas pootočit, aby vám z ní nedej bože svojí snahou být blíže slunci nevypadl. Umístěte jej na východní nebo jihovýchodní okno, v létě klidně i ven, ale dejte si pozor na přímé slunce.

Pozor na pravidelnou zálivku a hnojení

Jistě jste si všimli, že bonsaji stačí pouze mělká miska, žádný hluboký květináč. Z tohoto důvodu jsou rostliny docela náročné na zálivku, v létě je třeba zalívat je i denně, záleží na teplotě. Miska by rozhodně neměla vyschnout, ale přemokření stromky také neocení. V zimě můžete zálivku i nějaký den vynechat, ale stále zeminu v misce kontrolujte.

Bonsaje jsou náročné i na hnojení, proto zavítejte do specializovaného květinářství a poraďte se, jaké hnojivo zvolit a jak často rostlinku hnojit. Pravidlem bývá hnojení každých čtrnáct dní, protože stísněné podmínky, které bonsaji doma nabídneme, jim k životu nestačí.

Může se i nedařit

I v případě, že vám rostlinka například změnou teplotu, přemístěním nebo podobným „šokem“ shodí listy, nezoufejte. Stále je zde možnost, že se „zbráborá“. Dejte jí čas, aby se mohla novému místu přizpůsobit a pokud shazuje listy na jedné straně, zkuste ji pootočit.

Jak už ale bylo řečeno na začátku, nebojte se případných neúspěchů. Každý pěstitel bonsaji se s nimi někdy setkal.

Další inspirace ZDE.

Martina Tlachová
Foto: www.faqs.org, Garten, Abeceda zahrady, Bio life, Dekora Brno

10.7.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist