Do koupelny se vešel nejen velký sprchový kout, ale i pračka a sušička

Z málo využívané koupelny se stala prostorná místnost s praktickými prvky a temná „kobka“ se proměnila ve svěží, moderní interiér. Jak k tomu došlo? Majitelé rodinného domu ve Strakonicích se rozhodli pro rekonstrukci koupelny. Při plánování a zadávání realizace preferovali jednoduchost a snadnou údržbu. Na výsledek se můžete podívat ve fotogalerii.

7sandy_koupelna-strakonice-04-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: RAKO

Chtělo to změnu

Rekonstrukci koupelny majitelé domu svěřili firmě Františka Preise. A s výsledkem jsou velmi spokojení. Důkazem kvalitního provedení je i skutečnost, že o něco později získal František Preis 3. místo v soutěži o nejlepší realizaci z keramických obkladů RAKO.

„Když jsme se do našeho domu před jedenácti lety stěhovali, dům i potřeby rodiny byly na jiné úrovni než standardy dnešní doby. Chtělo to změnu,“ říká majitelka k proměně. V řadovém domku ve Strakonicích mají manželé se svými třemi dětmi koupelny dvě, ta v dolním patře slouží zároveň jako prádelna i jako koupelna pro hosty.

Při realizaci měla hlavní slovo trojnásobná maminka, i když jak sama říká „na všem jsme se v podstatě shodli“. Celá rekonstrukce trvala zhruba měsíc a vše klapalo jako na drátkách. „Pro rekonstrukci jsme si vybrali firmu pana Františka Preise, se kterou máme již dřívější zkušenosti a má obecně skvělé reference. Kromě obkladačských prací měli na starosti i instalatérskou část, takže komunikace probíhala pouze s panem Preisem a nemuseli jsme řešit další řemeslníky,“ pochvaluje si paní majitelka.

Jasná volba: světlé keramické obklady

Původní koupelna působila hodně temně. Tmavě modrý obklad proto ustoupil svěží světlé kombinaci. „Chtěla jsem něco neutrálního, světlého, žádné barevné výkřiky,“ vypráví paní majitelka a dodává: „A především typ obkladů, který bude praktický na úklid.“

„Na údržbu je hladký obklad samozřejmě vhodnější, ale vždy záleží na zákazníkovi a jeho vkusu,“ doplňuje její slova František Preis. Obkládačky série Sandy (RAKO) formátu 30 x 60 cm doporučili paní majitelce v Koupelnách Ptáček a s výběrem je nadmíru spokojena.

Ani spáry nejsou problém

I když barva spár záleží na zákazníkovi, František Preis má už praktické zkušenosti, a proto doporučuje spáry šedé. „Pokud chce zákazník bílou, tak mu ji vždy rozmluvím, jelikož je náročnější na údržbu. Já preferuji odstíny šedé, protože se nejlépe udržují, a navíc ladí k jakékoliv barvě obkladů i dlaždic. Používám vždy flexibilní spárovací materiály, které jsou pružné, ale tvrdé. Nedochází k rychlému opotřebení a dobře se udržují.“

Nemá však zkušenosti jen s koupelnami. Upozorňuje, že při vyšším zatížení, například v bazénech a saunách jsou nejlepší epoxidové spárovací hmoty. „Volba kvalitní spárovací hmoty ušetří v budoucnu čas při údržbě. Určitě bych nikomu nedoporučil obyčejné, velmi levné spárovací hmoty,“ dodává František Preis.

Po sportu hurá do sprchy

Kromě obkladů a dlažby sáhla paní majitelka po zaručené české kvalitě i u vany, umyvadla či baterií. Volba padla na Jiku, baterie nesou značku Nobless. Další doplňky jsou pak liberecké značky Nimco. Dominantou koupelny je velký sprchový kout, který ocení všichni členové pětičlenné rodiny, jelikož jsou velcí sportovci. A po sportu se bez sprchy neobejdou.

„Když přijdeme z kola, je pohodlnější vlézt si pod sprchu, a protože nejsem fanouškem sprchových vaniček, chtěla jsem kout pouze se skleněnou zástěnou,“ vysvětluje paní majitelka. Na podlaze je moderní rektifikovaný formát dlaždice 60 x 60 cm, který má identický design a barvy jako obkladačky Sandy. Využití obkladů i dlaždic z jedné série zaručuje vzájemné sladění a dokonalost i v detailech.

A právě detaily jsou podle Františka Preise zásadní: „Nezáleží na tom, jaký obklad si zákazník vybere, ale jak precizně je koupelna řemeslně provedena. Například jak na 45° řezané rohy, tzv. jolly hrany, sedí nebo jak chytře jsou využity, a poté i realizovány prostory pro niky a poličky.“

Další praktické využití: prádelna

Tmavá a ne příliš využívaná koupelna se díky promyšlené rekonstrukci proměnila ve vzdušnou druhou koupelnu v domě. Na vanu či sprchu už se tak ani v exponovaných časech nestojí fronta. Zároveň se ale stala praktickou místností, resp. prádelnou, kterou ocení každá maminka.

1.4.2019 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist