Koupelny budoucnosti

Jak bude vypadat koupelny budoucnosti? Bude vybavena ještě sofistikovanějšími technologiemi, které z ní udělají např. automatizované domácí sanatorium? A nebo se v tomto směru vývoj zastaví a výrobci se v návaznosti na poptávku budou snažit spíše o produkci, jejíž progres se projeví primárně v rámci pohledové kvality? Čeká nás tedy budoucnost „designových“ koupelen?

Všechny významné veletrhy, tuzemské i zahraniční, každým rokem přinášejí inovace, kterými se jejich vystavovatelé snaží odlišit nejen od konkurence, ale také přirozeně od předcházejících ročníků. Koupelny toho stále více umí a hovořit dnes o vířivých vanách jako o „nadstandardu“ není dávno na místě. Na druhou stranu, drtivá většina uživatelů sice vnímá „vířivky“ jako samozřejmost dnešní doby, ale v jejich koupelnách stále stojí zcela běžné vany, tedy plechové, smaltované nebo akrylátové, ale stále „jen“ vany. Onen technologický boom je navíc svým způsobem určený zejména majitelům velkometrážních koupelen. Nicméně, ať už je to s vířivými vanami – nebo třeba s masážním sprchováním tak či onak, pravdou zůstává, že míra služeb, které se nám snaží poskytnout, je v podstatě naplněna a jak se vyjádřil šéf vývojářů společnosti ANTONIO LUPI „koupelna už svoje řekla, teď už bude jenom krásnější“. A jistě má pravdu. Domácí pohodlí, stejně jako domácí zábava mé své, byť těžko představitelné, ale přeci jen existující hranice. Sebesofistikovanější home cinema nedokáže nahradit návštěvu kina, která je společenskou událostí a stejně tak hypotetický elektronický masér, který by byl např. zabudovaný v podlážce sprchového koutu, by jistě nedokázal konkurovat návštěvě terapeutického centra nebo skutečných lázní. A tak si asi budeme muset zvyknout, že koupelna bude tedy opravdu už „jen“ krásnější.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Tvary budoucnosti

Od doby, kdy se přestaly používat bohaté dekory a zdobnost byla znakem vysokého vkusu a movitosti, už uběhlo skutečně mnoho let. Někteří sice stále tuží po okázalosti, ale dekorativizmus už je skutečně minulostí. Funkcionalistický sloh a výrobky pocházející z tohoto období, jsou dnes už také předmětem sběratelských vášní a běžně se draží v aukcích po boku např. ložnicového nábytku z období Ludvíka XIV. A přese všechny módní vlny se k funkcionalizmu všichni stále vracejí. Nejde přitom o touhu přesvědčovat se o opodstatněnosti jednoty funkce a výtvarného pojetí, to už všichni vědí a přijali za své, ale inspirace náhlým zjevem přímočarosti je zdá se nevyčerpatelná. A podle všeho tomu bude tak i v budoucnosti. Vyspělé výrobní technologie budou schopny poskytovat designérům takové výrobní postupy, které umožní klást maximální důraz na detail a zpracování. Vývoj v oblasti zpracování kovů již dnes dovoluje používat vysoce subtilní konstituce i na těch místech, kde by ještě dříve musely být masivní podpěry a trčet hlavice mohutných šrouby.

Doporučujeme: Koupelny fotogalerie 2012
Jaroslav Zákolanský

Foto Antonio Lupi, JOOP!, Keramag a archiv autora

6.9.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist