Koupelnové trendy pro rok 2017: návrat k přírodě, neutrální barvy a živé květiny

Každý rok s sebou přináší nové trendy. Nikdy ale nejdou bezohledně proti trendům let předcházejících, naopak souzní s nimi a rozvíjejí je. Do moderních koupelen se vracejí živé květiny, pokračují v nich sprchy bez vaničky a v návaznosti na ostatní interiéry v nich vládně šedá, béžová, černá, dřevo a textilní vzory. Krom toho nesmíme zapomínat a neohleduplnost k přírodě, kterou reprezentují vodu šetřící technologie. A hlavně se tu musíte cítit dobře!

graniti-siko-1100x618.png Celá galerie 18 Zdroj: SIKO

Vzory obkladů a dlažeb pro tento rok

Černá, bílá a její odstíny ovládly obývací pokoje, kuchyně a další pokoje našich domovů už s nástupem oblíbenosti stylu scandi. Nyní se vloudily i do koupelen. Výrazné barevné tóny se prezentují jen velmi okrajově. Pro milovníky minimalismu a pohledového betonu se na trhu objevila celá řada obkladů a dlažeb v imitaci betonu – nejde tedy jen o monolitické odstíny neutrální barvy, ale živoucí struktura s nedokonalostmi a různými odstíny a kresbami tohoto materiálu.

Pro zateplení se výborně hodí dřevo nebo obklady se vzorem dřeva. Není třeba obkládat jím celou koupelnu, ale použít je třeba na podlahu – zde zaujme zvláště dekor klasických parket. Nebo jimi obložte desku pod umyvadlo, což je mnohem praktičtější než použít pravé dřevo. Popularitu si získá i trend podlahy pokračující na stěně, i v tomto případě nejlépe vynikne dekor dřeva.

Jako protipól dřeva si získávají popularitu věrné imitace ocelových či zkorodovaných desek v bronzové nebo platinové barvě. Velmi často s přiznanými škrábanci či známkou broušení a opotřebení.

Pak tu máme dekory textilu a patchworkové vzory. Zatímco první jmenované, kde převládá juta, pytlovina a také tvíd, doplní hlavně dřevěné vzory, výrazný patchwork potřebuje v sousedství neutrální a tlumené barvy, aby vynikl.

Poslední skupinou dekorů, které se na nějakou dobu zabydlí v koupelnách, jsou 3D dekory. Reliéfní, plastické povrchy, trojrozměrné tvary, často seskládané v kontrastu (mat x lesk, reliéf x hladký povrch) vytváří optický 3D efekt. Modernímu interiéru tak vtisknou punc elegance a originality. Ani u nich se to nesmí s jejich množstvím přehánět. Skvěle doplní pohledový beton nebo jeho imitaci, lze je použít na jednu stěnu nebo jako efektní pás. Budou nepřehlédnutelné.

Malý nebo velký formát?

Dobrá zpráva: Všechny! Nicméně nutno podotknout, že velké formáty převládají, hlavně ve vzorem přírodního kamene, mramoru nebo pohledového betonu či kovu. V jejich doprovodu pak skvěle vyniknou drobnější formáty nebo mozaika, která už dávno není jen čtverhranná či obdélníková, ale třeba má tvar včelí plástve. Hitem budou i cihličkové formáty 10 x 30, 10 x 20.

K oživení pastelové barvy a květiny

Tmavé a jemné neutrální barvy můžete pro zjemnění doplnit i pastelovými tóny, zejména světle modrou, béžovou a růžovou. Ty dokážou spolu s přírodními materiály jako například kamennými či dřevěnými plochami zjemnit linie prostoru, zachovat požadovanou kontinuitu a vytvořit tak útulnou místnost pro odpočinek a chvíle klidu.

Módní černou si do koupelen často nepouštíme, ale v malém množství jí dokáže dodat patřičný švih. „Menší koupelnu můžete ozvláštnit například černými ovládacími WC tlačítky. Vzhledem k tomu, že jsou vyráběny z kartáčovaného kovu, nejsou na nich patrné otisky prstů, které by narušovaly jejich designové provedení,“ uvádí Radka Prokopová ze společnosti Alcaplast, která za ovládací tlačítka obdržela prestižní ocenění Red Dot Award.

Do moderní koupelny patří i živá příroda. Zelené hrnkovky, sukulenty, orchideje, palmy či další domácí rostliny dokreslí v prostoru autenticitu přírody a vnesou do něj atmosféru exotického spa. Opět se můžete držet barevného stylu vaší koupelny a pořídit například květináče ze stejného materiálu či barvy, která v koupelně dominuje.

Šetříme i v koupelně

Trend šetření vodou vstupuje do popředí jak z ohleduplnosti vůči přírodě, tak i z hlediska zcela praktického. Cena vody stále roste a splachovat 10 l vody se stává hýřením domácím rozpočtem. Samozřejmostí se stávají vodovodní baterie s perlátorem, které mísí vodu se vzduchem a tak snižují průtok vody, aniž by snížily proud.

Na pákových bateriích je zase možné snadno nastavit teplotu a vypnout přísun vody jedním pohybem. Variantou jsou i bezdotykové baterie, které díky senzorům vypnou proud vody po časovém limitu. Úsporu poskytují i ekologické sprchové hlavice či jejich redukce, které opět omezují průtok vody.

„K běžným produktům sanitární techniky existují ekologické alternativy, které využívají menší množství vody pro oplach WC mís a splňují tak nejmodernější ekologické i ekonomické nároky. Zatímco standardní systém využívá 3 až 6 litrů vody, systém Ecology si vystačí se 2 až 4 litry,“ vysvětlila Radka Prokopová.

Walk-in sprcha je… in

V letošním roce se v neposlední řadě klade důraz také na praktickou stránku vybavení koupelny. Uplatnění tak opět nacházejí takzvané walk-in sprchové kouty bez klasické bílé vaničky, které jsou hygieničtější a snazší na úklid. Podlaha v koupelně díky walk-in sprše zůstane celistvá a prostor působí kompaktněji. Navíc díky kombinaci čistého skla, elegantního kovu a možnosti zvolit přírodní obklad tyto sprchy dodržují moderní trendy.

Další z výhod walk-in sprch v porovnání s běžným sprchovým koutem je i jejich bezbariérovost. Navíc nevyžadují prostor pro typickou vaničku a jednoduše se přizpůsobí jakékoliv velké koupelně. Při výběru vhodné sprchy je kromě použitých materiálů důležitý hlavně výběr kvalitního podlahového žlabu, který zamezuje přetékání vody dál do prostor koupelny. Ideálně zvolte nerezový žlab s průtokem alespoň 60 litrů za minutu.

Text: Kateřina Šedivá

13.1.2017 10:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist