Koupelnové trendy: otevřený prostor

Když se hovoří o koupelnových trendech, pak se nemusí jednat jen a pouze o vybavení koupelny, ale třeba také o její dispoziční řešení a nebo o vztah koupelny k jiným částem obytného interiéru. Pamatujte si na boom obytných kuchyní? Na vznik módy spojovat kuchyň s obývacím pokojem? Něco podobného se teď děje s koupelnami.

Koupelna je také „obytná“ místnost, která se stále zřetelněji stává součástí toho, co zvykově nazýváme „otevřeným prostorem“.

Koupelna + ložnice

Nejčastěji se přitom jedná o poměrně logickou snahu propojit ložnici a koupelnu.  Jde vlastně o zrušení dělící příčky mezi prostorem koupelny a ložnice, přičemž snahou je  nechat obě místnosti přecházet z jedné do druhé pouze např. pomocí změny podlahové krytiny či vybavení. Dřevěná podlaha a lůžko je vystřídáno keramickou dlažbou a sprchovým koutem, přičemž např. barva stěn nebo design osvětlení zůstává stejný.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení

TIP: máte-li dostatečně velkou ložnici a není-li pro vás problém přivést do ní vodu a odpad, pak zkuste do rohu ložnice umístit sprchový kout tak, jak to ilustruje přiložená fotografie. Je to velmi komfortní řešení.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Koupelna jako součást „open space“

Ještě cca do 60 let byla koupelna poměrně přísně střeženým intimním prostorem. Něco podobného se dá říct i o ložnici, která rozhodně ještě v meziválečném období nebyla místností obytnou, kam by směly např. děti či návštěva, a dnes je tomu jinak. I koupelna se „otevírá“, stejně jako se posouvají hranice lidské intimity.  V moderních domech bývají koupelny přímo a otevřeně navázány také např.na prostor šatny, dále na již zmíněnou ložnici, na pracovnu či domácí fitness.

Velmi atraktivní je spojení koupelny a „odpočívárny“, respektive vytvoření místa k sezení i ležení přímo v koupelně, k čemuž je přirozeně potřeba velký prostor. Koupelna se pak opravdu stává skutečnými soukromými lázněmi, které tradičně odpočívací prostor (po saunování, masážích) obsahují.

Red.
Foto Ideal Standard, Keramag, Hansgrohe

19.11.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist