Koupelna – záležitost centimetrů

Koupelna je spolu s kuchyní provozní prostor, a tak jejich rozměry vycházejí z rozměrů jednotlivých funkčních předmětů, taktéž i z velikosti funkčních ploch potřebných k jejich užívání. Pohodlí v koupelně si zajistíte vhodným výběrem, promyšlenou kombinací a optimálním umístěním sanitární keramiky.

Sanitární keramika se dnes běžně vyrábí v tvarově sladěných sériích a standardních barevných odstínech. K nejdůležitějším předmětům v koupelně patří umyvadlo. Jeho obvyklá šířka se může pohybovat v rozmezí 18 až 63 cm a hloubka mezi 37 a 45 cm. Pro člověka průměrného vzrůstu postačí montážní výška 80 cm. Pamatujte, že před umyvadlem musí být dostatek místa pro předklon, pohyb rukou při mytí a utírání.  Tyto informace se týkají funkčních vlastností, ale důležitý je samozřejmě i vzhled.  Současná umyvadla jsou výsledkem hry s proporcemi, jsou zajímavá svými geometrickými tvary a nadčasovým vzhledem. Dnes se vyrábějí již i umyvadla se zvýšenou zadní stěnou – poskytnou ochranu pro zdi před zatékající vodou. Vedle umyvadla je potřeba mít odkládací prostor.  Dobře se dá využít prostor pod umyvadlem. Nezapomeňte také na místo pro ručníky anebo dokonce jejich větší počet.

Koupel v pohodlné vaně patří k základním, relaxačním požitkům. Proto má vana náležitých rozměrů v koupelně své důležité místo. Délka vany vyhovuje tehdy, pokud se shoduje s výškou, v níž máte ramena. Zabudované vany mají délku 125 až 180 cm, šířku 68 až 75 cm.  V delší vaně se koupeme v pololeže, v kratší v polosedě.  U van jsou důležité nejen vnitřní rozměry, ale i umístění, výška a způsob zabudování, pohodlnost vstupu a výstupu. Pohodlný přístup k vaně lze získat i tak, že ustoupíme se spodní řadou obkladů pro chodidla anebo zvolíme zapuštění vany do vyvýšeného podstavce. Velkou výhodou moderních van je větší množství způsobů instalace. Umístit ji tedy můžete nejen ke stěně, ale i různě do prostoru koupelny. Nový materiál – akryl umožňuje formovat vany do rozmanitých tvarů. Takže vhodnou vanusi dnes vybere každý.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Sprchové kouty šetří kromě místa i vodu. Při sprchování vystačíte s desetinou množství vody, kterou spotřebujete ve vaně při koupeli. Vhodná velikost sprchového koutu je 90×90 cm, ale optimální je 90x120cm. Často bývá součástí sprchového koutu i prostor vydělený pro sušení.  Jestliže se rozhodnete pro sprchový kout, není bezpodmínečně nutná ani sprchová vanička nebo box.  Postačí vhodný výklenek, oddělená část či odtok v podlaze. V takovém případě je však nezbytná dokonalá izolace. Sprchu lze vytvořit třeba i ve výklenku anebo místo komory.

Vývoj v zařizování bytů pokročil a koupelna je dnes již naprosto nepostradatelná a samozřejmá.  Správná koupelna je místem pro dokonalou každodenní relaxaci, a na to je třeba při jejím zařizování také myslet.

Zajímá vás rozmístění koupelny? Více v článku Jak si správně navrhnout koupelnu

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: beinteriordecorator.com, roomsorganizer.com, alinskie.com, ehomedecor.net, home-designing.com, interiorideaz.com

 

 

8.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist