Koupelna v zámeckém stylu?

Vadí vám, když na starožitném stolku stojí supermoderní televize? Připadá vám to nevkusné? A koupelna v barokním slohu, ale plná soudobých technologií, armatur, baterií a kohoutků s teplou vodou, které tenkrát vůbec neexistovaly? A nakolik se při zařizování koupelny musíte ohlížet na styl zbývajících částí vašeho bytu?

Koupelna má jednu zvláštní výhodu. Protože je uzavřenou místností a protože většinou nebývá průchozí, stává se tedy jakým si světem sám pro sebe. Je izolovaná. Okolní místnosti, jako obývací pokoj, ložnice a nebo kuchyň, bývají na sebe navázány a provedeny v nějakém, např. moderním stylu a třeba s převahou světle hnědé barvy. Ale koupelna může i v takovém bytě zůstat např. zcela tradiční. Koupelna nemusí při volbě svého vlastního stylu jakkoliv zohledňovat styl zbytku bytu, protože ten zůstává tím „vnějším světem“, do kterého koupelna vlastně vůbec nezasahuje. Je tedy docela dobře možné zařídit si moderní bydlení a koupelnu si pak vytvořit naopak úplně tradiční.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Jako Ludvík XIV?

Nábytek provedený v nějakém historickém stylu, čili nábytek tzv. historizující, např. neobarokní nábytek, má své příznivce a tedy i zákazníky. Existují výrobci, kteří se přímo specializují na vyrábění kopií a tak si dnes může zájemce zařídit ložnici např. ve slavném stylu francouzského krále Ludvíka XIV. A taková ložnice pak může vypadat úplně stejně, jako tenkrát na francouzském dvoře 17.století. Podobně si lze zařídit i pánský kuřácký pokoj a nebo třeba pracovnu, i když spojení barokního nábytku a dnes již nezbytné výbavy pracovny, tedy počítače, může vypadat poněkud násilně. Ale to je jen otázkou vkusu. Stejné je to s koupelnou, která by třeba právě ve zmiňovaném 17.století rozhodně nemohla mít armatury, kohoutky a baterie takové, kterými se dnešní kopie tehdejšího nábytku vybavují. Navíc v 17.století koupelna v dnešním slova smyslu vlastně neexistovala a tak může „barokní“ či „renesanční koupelna“ vypadat poněkud absurdně. Na druhou stranu je možná zbytečné problematizovat volbu historizujícího nábytku tímto způsobem. Důležité je, aby nábytek i koupelnové vybavení sloužilo a pokud bude dobře sloužit v případě, že bude obrazně řečeno oblečeno do kabátu Ludvíka XIV, pak ať slouží.

Více fotografií takových koupelen ZDE

Red.
Foto: modernbathroom.com

23.1.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist