Koupelna pro seniory a tělesně postižené

Ať už bude koupelna pro seniory či tělesně postižené vytvořené v jakémkoliv duchu, v jakémkoliv designu či stylu, měla by vždy pamatovat na handicap snížené, nebo jinak problematické mobility svých uživatelů. A nejde jen o situace, kdy se lidé hůře pohybují a potřebují pomoc. Stačí se jen zamyslet nad tím, zdali např. pro naše prarodiče nebude zkrátka pohodlnější, když na jejich stáří bude vlídným způsobem pamatovat třeba právě vybavení koupelny. Je to o pocitu bezpečí a péče.

V podstatě všechny články vznikající na jakékoliv téma orientované směrem na koupelnu, uvažují uživatele mladého či ve středním věku. Zcela výjimečně je věnována pozornost těm, kteří z nějakého důvodu mají s pohybem větší či menší problémy a platí to i o seniorech, pro něž bude jistě pohodlné, pokud jim koupelnové vybavení vyjde vstříc bez toho, aniž by jim tím bylo připomínáno jejich stáří.

Koupelna pro seniory a tělesně postižené: několik základních pravidel

1. zcela klíčové bude protiskluzové ošetření podlahy. Speciální povrchy podlahových krytin vhodné pro tyto účely nabízejí v drtivé většině všichni prodejci koupelnového vybavení.

protiskluzovou úpravu by neměla mít jen podlaha, ale také případná vanička sprchového koutu a vnitřek vany.

2. pro snadnější přístup k umyvadlu je vhodné použít umyvadlo s vykrojeným čelem (viz obr. pod článkem).

3. bezpečný a snadný pohyb mohou zprostředkovat madla umístěná např. u toalety, na stěnách, u vany atp. (viz obr. pod článkem). Koupelna pro seniory a tělesně postižené je v prvé řadě koupelnou o bezpečí.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

4. příjemným detailem se může stát výklopné – polohovatelné zrcadlo, které je možné nastavit tak, aby se v něm uživatel pohodlně a vidět způsobem, který mu vyhovuje.

5. do sprchového koutu je vhodné kromě protiskluzové sprchové vaničky umístit sklopné sedátko, které učiní sprchování pohodlnější a více bezproblémové.

7. na trhu existují vany, do kterých je možné vstupovat dvířky. Dvířka jsou umístěna v boku těla vany. Vstupování a vystupování z vany pak nevyžaduje problematické zvedání nohy jako pří výstupu na vysoké schodiště. Takové vany nabízí např. f. Delecroix. Koupelna pro seniory a tělesně postižené si tedy může vyžádat i takovéto speciální zařizovací předměty.

8. ideálním nástrojem tělesné hygieny pro seniory a pohybově omezené uživatele jsou sprchové toalety, které ošetří vykonání potřeby ve všech ohledech a bez zbytečného pohybu. Ošetření je realizováno automaticky, v sedě a to nejdříve proudem teplé vody a následně je uživatel osušen vestaveným fénem.

O sprchových toaletách více ve článku Komfort? Problémy s mobilitou? A znáte vlastně sprchové toalety?


Red.
Foto Delecroix, Ravak, Laufen, Agast, Geberit

1.12.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist