Koupelna prarodičům na míru

Přestože jsme si teď jisti sami sebou i svým krokem, jednou přijde doba, kdy se budeme otáčet poněkud pomaleji a i pouhý vstup do vany pro nás bude problém, což moc dobře vidíme na svých rodičích a prarodičích. Co jim to trochu ulehčit a připravit pro ně koupelnu šitou přesně na míru?

Právě koupelna je nejvíce nebezpečným místem v domácnosti. Není divu, na mokré podlaze se dá velice dobře uklouznout v každém věku, natož v tom vyšším. Zařídit koupelnu tak, aby se v ní i starší lidé cítili bezpečně, však není žádná věda.

Nezbytná madla

Stačí se inspirovat na toaletách pro vozíčkáře. Ne nadarmo je místnost vždy plná madel. Jejich umístěním na vhodná místa v koupelně zabráníte tomu, aby se starý člověk opřel o umyvadlo nebo nábytek připevněný ke stěně, který by tak mohl pod náporem jeho váhy jednoduše spadnout.

Madla se proto hodí jak k vaně a ke sprchovému koutu, tak k toaletě a k umyvadlu. Nejen tímto je ale zaručena bezpečnost. Snažte se vyhýbat jednotlivým koberečkům a rohožkám, které mají na mokré podlaze tendenci klouzat a vedou tak k nebezpečným pádům. V takovém případě ani madlo nepomůže.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Pohodlný sprchový kout

Pokud se chystáte k renovaci koupelny nebo rovnou zařizujete novou, zkuste se vyhnout vaně. Přestože je pohodlná a senior si v ní dobře poleží, těžko se mu poleze jak do ní, tak potom z vany ven.

Mnohem praktičtější jsou v tomto případě sprchové kouty s vaničkou a pokud možno i se sedátkem. Ani tady nesmí chybět madla, podlaha by měla být samozřejmě protiskluzová nebo přinejmenším vybavená protiskluzovou podložkou. Ta ale není z hygienických důvodů tolik výhodná, protože často nemá šanci pořádně uschnout a způsobuje tak různé plísně a jiné neduhy.

Dbejte na bezpečný vstup do vany

Pokud se přesto rozhodnete pro vanu, zkuste zapátrat po takové, ve které se dá pohodlně sedět a do které se i pohodlně vstupuje. Na trhu se takové vany speciálně upravené pro starší uživatele vyskytují sice v menší míře, ale stačí se poptat ve specializovaných obchodech.

Nebojíte-li se investovat více, pořiďte vanu s masážními tryskami, které seniorům prospějí. Zapomeňte na klasické kohoutky a pořiďte pákové baterie, kde se dá zároveň i nastavit teplota vody, aby se starší člověk neopařil. A nezapomeňte, že výhody koupelny pro starší uživatele, ocení i vaše děti.

Další inspirace ZDE.

Martina Tlachová
Foto: Home Care Minnesotta, Jika, Teiko

16.7.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist