Koupelna – otázka správné volby

„Kolik za novou koupelnu zaplatíme? Tak to záleží na našich možnostech a přáních. „Například umyvadlo můžeme pořídit za 5 000, stejně tak jako za 50 000 korun – záleží na individuálních možnostech. Stejně tak to platí i pro ostatní vybavení,“ vysvětluje architektka.

118186-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Showroom společnosti Donlič Interier nezapře vytříbený styl. Protože právě zde se rodí nové tváře mnoha domovů, inspirací zde nešetří. Nejlepší je konkrétní příklad, a tak není část bytu, s kterou bychom se zde nesetkali. Stejně jako při obvyklých soukromých návštěvách, také zde možná navštívíte i koupelnu s toaletou. Právem patří mezi nejdůležitější části každého obydlí.

Jaké prvky do koupelny zvolit, aby byla co nejhezčí? Hledáme, vybíráme a kombinujeme, vedeni touhou o co nejlepší výsledek. Přitom právě naše maximální snaha může paradoxně mít opačný účinek. Tak dlouho vylepšujeme, až koupelnu přezdobíme. Zpočátku sice budeme z výsledku nadšeni, ale za čas se nám pravděpodobně koupelna okouká. „Vhodnější je volit koupelnu v jednoduchém, ale přitom moderním,maximálně funkčním pojetí. I po letech oceníte její nadčasovost, protože nebude mít žádné nápadné zdobné prvky, které by se vám postupně omrzely,“ radí architektka Ivana Dombková ze společnosti DONLIC Interier.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Řešení vždy na míru požadavkům

Ačkoliv dnes o koupelně nejčastěji hovoříme jako o relaxačním místu a klademe důraz na vzhled, na prvním místě vždy zůstává funkčnost. Šíře současné nabídky nás ujistí, že ani malá koupelna není důvodem k tomu, abychom ze svých nároků slevovali. „Řadu situací dokážeme vyřešit vhodným umístěním a výběrem typu vybavení,“ pokračuje architektka. V mnoha případech nám mohou pomoci asymetrická řešení, která řada výrobců běžně nabízí v rámci svých standardních sérií.

Nebraňme se ani výrobě na zakázku. Oceníme ji právě v koupelně, kde bývá nutné prostor řešit komplexně a účelně současně. Vzorová koupelna ve showroomu společnosti DONLIC Interier sice není na rozměry skoupá, ale řada řešení byla záměrně zvolena natolik univerzální, aby bylo možné je využít v různorodém prostoru.

Co by nemělo chybět?

„Pohoda v koupelně nezáleží na velikosti, ale na funkčnosti prostoru,“ vysvětluje architektka. Nejdůležitějším místem v koupelně, které také současně upoutá na první pohled, je na zakázku vylisovaná deska s vytvarovaným umyvadlem z Varicoru, která zabírá kompletně jednu stranu koupelny. Vzhledem k velikosti by bylo možné instalovat i dvojumyvadlo, pokud by to bylo žádané. Dlouhá odkládací plocha, podtržená velkým zrcadlem ve stejné délce, koupelnu ještě více opticky zvětšuje. Designově velmi čisté pojetí však nepostrádá účelnost. Velmi praktické jsou nízké skříňky, umístěné pod celou odkládací plochou.

Milovníci koupele ocení rozměrnou vanu. Určitě by mohla být menší, ale když to rozměry koupelny dovolovaly, proč prostor nevyužít? Velikost vany využijete jak při koupeli ve dvou, tak i při pohodlném sprchování. Na toto téma ale hned vzápětí dostáváme praktickou radu: Jestliže jsme vyznavači sprchování, je určitě pohodlnější vstupovat přímo do sprchového koutu, než překračovat vysoký kraj vany. Máme-li však partnera, který touží po koupeli, můžeme prostorný typ vany považovat za dobrý kompromis.

Chybět nesmí pochopitelně ani klozet. V souladu s moderními trendy volíme závěsný, u kterého kromě vzhledu oceníme i nesrovnatelně snazší údržbu. Podle požadavků je možné klozet doplnit bidetem.

Pro komfort i pohodlí

Příjemnou pohodu nám zajistí temperovaná podlaha, řízená termostatem pro úsporný provoz. Oceníme také otopný žebřík. „Ve stylu koupelny volíme i doplňky. Dávkovač mýdla, mýdelník a další, které si vybereme. Také zde jsou nyní moderní čisté tvary s jednoduchým, ale propracovaným detailem.“

Stěny také zdobí

Nedílnou součástí koupelny jsou obklady. Zde bychom ale měli hovořit spíše o úpravě stěn. „Chtěli jsme ukázat další možnosti, než jen obvyklé řešení stěn keramickými obklady od podlahy ke stropu. U koupelny sice stále zůstává nejdůležitější její poslání jako místo očisty, ale stále více ji vnímáme jako součást obytného celku a o tom také vypovídá současné pojetí koupelny. Místo běžných obkladů typických formátů dostává přednost vzhledově zajímavá mozaika, nebo naopak velkoformátový obklad pokládaný „na sraz“, který budí dojem jednolité plochy. Přednost dáváme neutrálním barvám. Obklad ale není nutný v celé ploše. Vhodnou a na pohled velmi atraktivní povrchovou úpravou je benátský, nebo marocký štuk.“ Kromě vzhledu je pro koupelnové použití důležitá paropropustnost úpravy. Jednoduchý design a moderní strohost čistých linií ve vybavení podtrhuje i broušený beton. Jako povrchová úprava stěn představuje moderní, zajímavé řešení s čistými, rovnými plochami beze spár.

V novém světle se nám představuje i podlaha. Také tady dlažbu vystřídala méně obvyklá úprava betonovou stěrkou. Předností je snadná údržba, které je jednodušší než u spárované dlažby. Hladká plocha bez jakýchkoliv spojů a přerušování také nejlépe dovoluje vyniknout tvarově zajímavým zařizovacím předmětům a doplňkům.

Tipy pro vás:

Pokud bychom v koupelně této velikosti volili vanu standardnějších rozměrů, pohodlně bychom sem mohli umístit i sprchový kout, doplněný případně hydromasážním panelem.


Výčet toho nejdůležitějšího:
Třemi základními podmínkami koupelny je funkčnost, účelnost a vzhled.
Nápadné listely, vzory a zdobné prvky nám mohou postupně zevšednět a koupelna v našich očích ztratí na exkluzivitě. Počítat také musíme s omezeným výběrem doplňků a obtížnějšími drobnými změnami vzhledu koupelny.
Osvědčené je nadčasové řešení – moderní, střízlivé pojetí koupelny zůstává i po několika letech stále aktuální.
Z obkladů dostává přednost drobná mozaika nebo naopak velkoformátové dlaždice.
Obklad volíme v neutrálních barvách, které umožňují více variací při doladění doplňky.
Stěny, které nepřicházejí do přímého kontaktu s vodou není nutné vždy obkládat dlaždicemi – moderní jsou vhodné povrchové úpravy shodné s interiérovými – například benátský štuk a podobně. Důležitá je paropropustnost povrchu.

Převzato  z www.panelplus.cz
Dominika Bučková

Foto: Jana Labuťová a Jiří Vaněk, archiv společnosti DOLNIC Interier

Doporučujeme: Koupelny fotogalerie 2012

18.5.2006 3:35

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist